10 lat pienińskich artystów

Fot. Anna Borkowska 2018.08.05 19:49 / news / czytano 1730 / opinie 0

Stowarzyszenie Artystów Pienińskich prezentuje swoje prace w specjalnie przygotowanej wystawie na jubileusz 10-lecia istnienia. Wernisaż wystawy miał miejsce w miniony piątek, a wystawa do obejrzenia jest w Galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla w Szczawnicy. 

Na początku głos zabrała Anna Malik prezes SAP, która powitała gości oraz artystów, a także opowiedziała kilka zdań o wystawie i twórczości.

- Pieniny to kraina niezwykła, to miejsce osobliwości krajobrazu i licznych skarbów polskiej przyrody, to miejsce odpoczynku, piękno które rodzi artystów. Organizacja zrzesza artystów, miłośników sztuki, utalentowanych malarzy, rzeźbiarzy, hafciarzy, muzyków i poetów ludowych, jak również artystów tworzących sztukę współczesną - grafikę, witraże, fotografię, zdobnictwo drewna - mówiła prezes.

Słowa uznania i gratulacje zebranym złożyła Anna Paluch Poseł na Sejm RP, która podkreśliła różnorodność sztuki pienińskiej, tożsamości i kultury pogranicza zachowanej w pracach, które można oglądać na wystawie. Zadeklarowała także pomoc w organizacji pokazania wystawy w Warszawie.

Następnie wiersz pt. "Pienińscy Artyści" odczytał autor wiersza Stanisław Jabłoński (Stary Dłubac) z Kluszkowiec, który przygotował go specjalnie na okoliczność wystawy "Czas mija, dzieło trwa".

W imieniu władz lokalnych słowa podziękowania do artystów skierował Ryszard Wojtarowicz zastępca wójta Gminy Krościenko n.D. Podziękował za wieloletnią działalność Stowarzyszenia, bogaty dorobek artystyczny i wzbogacanie pejzażu kulturalnego Krościenka i Pienin. Przypomniał także nazwiska wcześniejszych prezesów SAP-u oraz zwrócił uwagę, że w szeregach Stowarzyszenia znajdują się również artyści zagraniczni.

Wernisażowi towarzyszyła muzyka pienińska w wykonaniu Kapeli Jaska Kubika z Krościenka, a organizatorem jest Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.

Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij