110 osób dołączyło do bazy dawców szpiku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.10.27 22:30 / news / czytano 2301 / opinie 1

Aż 110 osób zdecydowało się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, podczas zorganizowanego przez Fundację DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych), w Sromowcach Niżnych - Dnia Dawcy Szpiku.

W akcję włączyli się wolontariusze, którzy czekali dzisiaj od 6.45 do godziny 19.00 na wszystkich zainteresowanych. Jak podkreśla koordynator akcji w Sromowcach Niżnych Marta Miś: - Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców uprawnionych do rejestracji, to jest to bardzo wysoka liczba. Mamy nadzieję, że rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku, zwiększyliśmy szanse osób chorych na wyzdrowienie. 

Przeszczep szpiku nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia dawcy, a dla biorcy może oznaczać podarowanie nowego życia. Istnieje przekonanie, że dawstwo szpiku to zastrzyk w kręgosłup i spowodowany tym paraliż. To nieprawda. Ratując komuś życie przez oddanie szpiku kostnego, nie narażamy swojego. Potencjalny dawca musi się jedynie zarejestrować i poddać badaniu materiału genetycznego (wymaz śliny z policzka) w celu ustalenia zgodności antygenowej. Dla większości chorych na białaczkę, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka".

Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. DKMS Polska otrzymuje wsparcie oraz bazuje na doświadczeniu DKMS Niemcy. W ciągu 4 lat DKMS Polska stała się w największą w Polsce bazę dawców komórek macierzystych - prawie 400 tys. zarejestrowanych do tej pory.
Autor: mw
Źródło: dkms.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Góral2013.10.28 04:10
Syćka śwarne cłeki, bytowania nie poskąpiom!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij