15-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy Perła

Fot. Arch. Domu Pomocy Perła 2017.10.17 16:48 / news / czytano 2246 / opinie 0

W czwartek 5 października 2017 roku - w Karczmie Pienińskiej w Szczawnicy odbył się jubileusz 15-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Perła” w Szczawnicy.

Jubileusz był okazją do kolejnego spotkania uczestników i pracowników śds z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami zaprzyjaźnionych GOPS-ów, urzędów, instytucji, placówek oświatowych oraz rodziców i przyjaciół ośrodka. Obchodom towarzyszyła wpisana w tradycję  śds-u wystawa twórczości  uczestników oraz degustacja dań kuchni góralskiej. Ma to związek z projektem pn. REHABILITACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ŚDS W SZCZAWNICY. Projekt ten realizowany jest w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy od kwietnia 2016 roku.

Dzięki dofinansowaniu przez PFRON 24 beneficjentów Środowiskowego Domu Samopomocy „Perła” w Szczawnicy uczestniczy w codziennych zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego, pracowni rękodzieła artystycznego oraz w zajęciach z rehabilitacji ruchowej i społecznej. Ponadto otrzymując wsparcie psychologiczne beneficjenci mają możliwość rozeznania własnych mocnych stron. Realizowany projekt zakłada, iż każdy kolejny kwartał poświęcony jest  innej tematyce. W pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy zajęć poznają kuchnie świata. Orientalne smaki i zapachy przyjmowane są z dystansem  ale i z zaciekawieniem. Każdy kwartał zakończony jest degustacją dań wybranej kuchni świata. Z kolei pracownia rękodzieła artystycznego proponuje co kwartał inną technikę plastyczną. Malarstwo akrylowe, szycie, papier, glina – to przeróżne materiały, które rozbudzić mają twórczość i rozwijają kreatywność, sprawność motoryczną oraz wyobraźnię niepełnosprawnych uczestników projektu. „Z papieru tworzone” – to tytuł wystawy, która zwieńczyła trzymiesięczną przygodę z papierem w roli głównej. Zazwyczaj miejscem wystawy jest stworzona w tym celu mini galeria Perła na Piętrze (I piętro w budynku PERŁA w Szczawnicy).

Jednak taka okazja jak jubileusz 15–lecia wymusiła, aby przenieść wystawę do obszerniejszego wnętrza. Dlatego też wystawę „Z papieru tworzone”  można było obejrzeć we wnętrzu Karczmy Pienińskiej. Wystawa dopełniona przeglądem wybranych prac powstałych na przestrzeni kilku ostatnich lat cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Towarzyszyła jej degustacja dań kuchni góralskiej. Jej tajniki uczestnicy projektu zgłębiali przez minione trzy miesiące. Teraz mogli podzielić się zdobytymi umiejętnościami z zaproszonymi gośćmi. Było więc coś dla ciała i coś dla ducha.

Aby uświetnić czwartkowe spotkanie uczestnicy ŚDS przygotowali również występ artystyczny. Był śpiew, taniec, góralskie dowcipy i dużo śmiechu! Po występie nastąpił czas na podziękowania i wspomnienia przy kawie, torcie oraz prezentacji zdjęć z całego okresu 15 lat Środowiskowego Domu Samopomocy „PERŁA” w Szczawnicy.

Autor: Katarzyna Żmidzińska - Szpulak
Zdjęcia: Arch. Domu Pomocy Perła
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij