50% mniej za odbiór śmieci w Gminie Łapsze Niżne

Fot. 2013.05.16 14:58 / news / czytano 3118 / opinie 1

Gmina dopiero w trzecim przetargu rozstrzygnęła sprawę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zaoferowana cena jest o 50% niższa od pierwszej oferty.

- Jesteśmy po trzecim postępowaniu i bardzo się cieszę, bo oferta mile nas zaskoczyła. Otrzymana oferta jest wynikiem naszego wspólnego działania, które podjęliśmy w celu wprowadzenie konkurencji na lokalny rynek odbioru odpadów. Była druga firma, która zadeklarowała złożenie swojej oferty, wpłaciła wadium, ale miała braki formalne w swojej dokumentacji i wczoraj przed przetargiem wycofała się - mówił Paweł Dziuban Wójt Gminy Łapsze Niżne.

Od dnia 1 lipca 2013 do końca roku odpady komunalne od mieszkańców Gminy Łapsze Niżne odbierać będzie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych "EMPOL" Sp. z o.o. z siedzibą w Tylmanowej. Firma, która jako jedyna startowała w dwóch poprzednich przetargach obniżała sukcesywnie swoją ofertę. Cena zaoferowana w ostatnim, trzecim przetargu w Gminie Łapsze Niżne jest o ponad 50% niższa od pierwszej. W drugim postępowaniu oferowała 726 408,00 zł a w pierwszym 764 640,00 zł. W trzecim postępowanie o udzielenie zamówienia pn. "Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Łapsze Niżne", różniące się okresem na jaki zamówienie ma zostać udzielone, firma z Tylmanowej zaoferowała 193 752,00 zł. W poprzednich dwóch przetargach był to okres od dnia 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2014 roku, w rozstrzygniętym wczoraj przetargu od dnia 1 lipca 2013 roku do 31 grudnia 2013 roku. Do kwoty ostatniego przetargu trzeba dodać koszty administracyjne Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łapszach Niżnych skalkulowane na 35 000,00 zł oraz koszty inkasentów 11 438,00 zł. Daje to całkowity koszt 240 071,00 zł za okres półroczny - przy założeniu ściągalności wpłat od mieszkańców rzędu 90% ich liczby całkowitej.
 
- Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przetargu firma nie oferowała zakupu koszy. Zrezygnowaliśmy z tego, ale w kosze muszą zaopatrzyć się wszyscy. Zbiórka odpadów mokrych, zmieszanych odbywać się będzie tylko i wyłącznie w koszach. Obowiązkiem każdego mieszkańca jest wyposażyć nieruchomość przynajmniej w jeden kosz - podkreślił Wojciech Magiera z ZGKiM. Spółka „EMPOL” zadeklarowała, że osoby które do tej pory posiadały jej kosze zapłacą za ich dalszą dzierżawę 20 zł/rok za sztukę. Gmina zadeklarowała pomoc w zakupie koszy dla tych którzy ich jeszcze nie posiadają, jest to wydatek rzędu od około 80 zł w górę. Na rodzinę 4 osobową przewidziano kosz o pojemności 120 litrów, każda liczniejsza rodzina będzie mogła wystawić kosz o większej pojemności lub dwa 120 litrowe. Gospodarstwa  będą zaopatrywane w worki kolorowe na odpady segregowane a docelowo w gminie każdy worek będzie opatrzony kodem kreskowym, dzięki czemu będzie wiadomo ile każdy dom produkuje śmieci.  Wpłynie to z pewnością na poziom ceny za odbiór.   

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Łapsze Niżne radni ustalili nowe uproszczone stawki naliczania opłat za odbiór odpadów segregowanych i niesegregowanych. Miesięcznie 6 zł od osoby za odpady segregowane. Dla rodzin 1-4 osobowych będzie to wiązało się z podwyżką o 1 zł za osobę, liczniejsze rodziny będą musiały zapłacić 2 zł więcej od osoby w porównaniu do poprzednich stawek. Za odpady niesegregowane trzeba będzie zapłacić 12 zł od osoby miesięcznie. - Rozmawialiśmy z ludźmi i stawka 6 zł od osoby jest akceptowana przez większość mieszkańców. Gdy słyszą 7 zł, to się buntują i proponują, żeby ustalić niższą stawkę wtedy wszyscy będą ją płacić. Wyższa stawka spowoduje, że ludzie będą zgłaszali mniej osób - mówił Magiera.

Uchwałę dotyczącą regulującą wysokości opłat Radni przyjęli jednogłośnie. Uchwalono także wzór nowej deklaracji, którą każde gospodarstwo domowe musi wypełnić i dostarczyć ZGKiM do 15 czerwca br. Radna z Łapsz Niżnych Zofia Bandyk poddała pomysł, aby pracownicy ZGKiM w określony dzień dyżurowali w poszczególnych sołectwach i zbierali deklaracje od mieszkańców.
 
Rozstrzygnięty przetarg pokazuje, że stawki przyjęte przez większość gmin regionu Pienin są dobrze skalkulowane a cena około 6 złotych od osoby na miesiąc może być realną ceną rynkową.




Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

monopol2013.05.16 15:05
to nieźle chcieli nas skrobnąć
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij