70 lat temu w Szczawnicy

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.07.29 13:50 / news / czytano 8071 / opinie 3

W minioną niedzielę w Szczawnicy świętowano 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Szczawnickiego. Widowiskowa rekonstrukcja historyczna wydarzeń z lipca 1944 roku przyciągnęła na Plac Dietla tłumy oglądających.

Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy pt. Akcja "Burza" w Szczawnicy - powstanie 1944 w Galerii Pijalni Wód Mineralnych. Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego, w krótkiej prelekcji wprowadziła zebranych w historię wydarzeń z roku 1944, kiedy to partyzanci podczas ogólnopolskiej akcji "Burza" walczyli w Szczawnicy z niemieckim okupantem. Warto podkreślić, że Powstanie Szczawnickie było jedyną akcją zbrojną w wojennej Polsce, w którym udział brali przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, a przywódcą walczących partyzantów był por. Adam Czartoryski ps. Szpak (dowódca 11 Kompanii IV Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK).

Na wystawie znajdują się dokumenty, wyposażenie i umundurowanie Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego oraz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego. Scenariusz wystawy jest autorskim dziełem kolekcjonerów policyjnych - Tomasza Witańskiego oraz Krzysztofa Musielaka.

Następnie na Palcu Dietla przygotowane zostało widowisko artystyczno-edukacyjne, podczas którego ponad 90-osobowa grupa osób odtworzyła wydarzenia zapisane na kartach historii regionalnej, w oparciu o scenariusz z lipca 1944 roku.

Widowisko przygotowane zostało przez grupy rekonstrukcyjne z Limanowej, Waksmunda, Nowego Sącza, Kielc, Lubartowa, Krakowa, Popradu, Nowego Targu, Busko-Zdroju, Żywca i Częstochowy a także członków Teatru Amatorskiego działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i Wieliczce. Narrację całej rekonstrukcji na Placu Dietla zapewnił prof. dr hab. Andrzej Olejko, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Ponadto w foyer Dworku gościnnego otwarta została wystawa pn. "Opowieść fotograficzna. Adam i Jadwiga ze Stadnickich Czartoryscy" oraz w restauracji Jazz Bar prezentacja książki autorstwa wnuczki Adama i Jadwigi Czartoryskich Barbary Caillot Dubus i Marcina Brzezińskiego wraz z projekcją filmów z prywatnych zbiorów rodzin Czartoryskich i Stadnickich.

Organizatorami obchodów byli: Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Muzeum Pienińskie oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Partnerami: Komenda Powiatowej Policji w Nowym Targu, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Wojewódzki Policji, prof. dr hab. Iwon Grys - Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, dr Marek Lasota - Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr hab. Janusz Mierzwa – Muzeum AK im. Generała Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie, Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

swój2014.08.10 20:08
a gdzie się podziały wcześniejsze komentarze!!!!!
sami swoi2014.07.29 19:07
może w Szczawnicy był jeszcze obóz koncentracyjny, dobrze że żyją ludzie z czasów okupacji i nie pamiętają powstania Szczawnickiego, chyba się komuś w głowie przewraca, ludzie przestańcie się wygłupiać i nie twórzcie nowej historii,
hihi2014.07.29 14:07
A kiedy zrobią w Szczawnicy rekonstrukcję jak to 90% mieszkańców przyjęło góralskie kennkarty?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij