Alkohol podczas inauguracji obchodów 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego?

Fot. Arch.UG Ochotnica 2017.08.10 21:40 / news / czytano 1532 / opinie 0

Okrągła rocznica zagłady mieszkańców powiatu nowotarskiego pochodzenia żydowskiego zainaugurowana zostanie w najbliższą sobotę podczas folkowego festiwalu 4 kultur, organizowanego przez Fundację Wolna Republika Ochotnicka. Organizatorzy festiwalu popełnili ogromną gafę planując sprzedaż alkoholu podczas tak ważnej uroczystości.

Informację o odmownej decyzji wydania jednorazowego pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych znaleźć możemy stronie internetowej Gminy Ochotnica Dolna.

Wójt Ochotnicy w trosce o powagę uroczystości odmówił wydania pozwolenia prywatnemu przedsiębiorcy, którego wniosek poparł zarząd ochotnickiej fundacji, współorganizator obchodów 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego. Uroczystość rocznicowa objęta jest honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychy.

- Dopuszczenie przez władze publiczne, a taką jest Wójt Gminy Ochotnica Dolna, do sprzedaży i spożywania alkoholu w trakcie imprezy naruszałoby normy moralności publicznej i stanowiłoby wręcz obrazę dla ofiar, których pamięć Fundacja ma zamiar uczcić - czytamy w uzasadnieniu decyzji wydanej przez wójta.

Stanisław Jurkowski wójt Ochotnicy podkreśla także, że mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna również zostali okrutnie potraktowani przez niemieckich oprawców, a pamięć o tych wydarzeniach, które przecież dotknęły członków wielu ochotnickich rodzin jest ciągle w społeczności żywa. 

- Niedopuszczalnym jest, żeby planowane przez Fundację „uczczenie pamięci ofiar Holokaustu i Krwawej Wigilii" miało się odbywać w towarzystwie alkoholu. W mojej ocenie władzom Fundacji, które poparły wniosek przedsiębiorcy dotyczący możliwości sprzedaży piwa zabrakło elementarnej świadomości historycznej, nie mówiąc o szacunku dla ofiar. Władze publiczne tego rodzaju działań nie mogą aprobować, a są wręcz zobowiązane, aby nim stanowczo przeciwdziałać - czytamy dalej.

Więcej o sprawie przeczytasz TUTAJ

Pamięć o Holokauście po raz pierwszy zostanie uczczona na Podhalu. Realizowana przez nazistów Akcja Reinhardt, której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa, rozpoczęła się na tym terenie pod koniec maja 1942 roku. W jej trakcie, na terenie kilkunastu miejscowości powiatu nowotarskiego, w tym Ochotnicy , rozstrzelano około 1100 osób, a co najmniej 1900 żydowskich mieszkańców popędzono do podstawionych na stacjach kolejowych wagonów towarowych i wysłano do obozu zagłady w Bełżcu. Finał Akcji Reinhardt, kładący kres wielowiekowej obecności Żydów na Podhalu, miał miejsce 30 sierpnia 1942 roku.

Autor: Oprac.red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna, NTVK
Zdjęcia: Arch.UG Ochotnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij