Biesiada Pienińska połączona z festynem sołeckim

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.16 10:45 / news / czytano 5976 / opinie 0

Zespół z Tylmanowej oraz kapele i zespoły z Krościenka zaprezentowały się w sobotę 15. sierpnia na scenie Amfiteatru Pod Wierzbą. Organizatorzy przygotowali też konkursy i i inne atrakcje, które przyciągnęły mieszkańców i turystów licznie przebywających w weekend w Pieninach.

Wakacyjne spotkanie z folklorem w ramach cyklu Biesiad Pienińskich rozpoczęło się od występu Zespołu Dziecięcego z Tylmanowej. Goście zaprezentowali muzykę, śpiew i taniec charakterystyczny dla ich regionu. Zaprezentował się także Regionalny Zespół Dziecięcy "Małe Pieniny" z Krościenka n.D, któremu przygrywała Kapela Jaśka Kubika. Warto przypomnieć, że cykl Biesiad Pienińskich to projekt, którego głównym celem jest ożywienie i kultywowanie miejscowych tradycji oraz podtrzymanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców gmin regionu Pienin oraz wśród turystów.
 
Na uczestników czekały warsztaty tkackie, stoisko do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich, swoje prace prezentowali twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich, najmłodsi korzystali z uprzejmości GOPRowców, którzy przygotowali ściankę wspinaczkową oraz tyrolkę czyli zjazd na linie nad Dunajcem a pienińscy flisacy zorganizowali bezpłatne kilkunastominutowe rejsy po Dunajcu tratwą flisacką.
 
Organizatorami cyklu regionalnych spotkań byli Fundacja Dzieci Pienin, Gmina Krościenko n.D. oraz Gminne Centrum Kultury. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2015 roku pod nazwą „Mecenat Małopolski”, na który Fundacja Dzieci Pienin otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł.
 
Po zakończeniu Biesiady rozpoczęło się święto Sołectwa Krościenko Centrum. Oprócz występów na scenie grupy śpiewaczej "Krościeńcanki", Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny", Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Krościenku n.D i gwiazdy wieczoru Zespołu "Folk Power" cztery męskie pary walczyły w konkursie "rżnięcia" klocka piłą ręczną "twoja- moja". Jedną z par był duet w osobie wójta Jana Dydy i sołtysa Ludwika Bodziarczyka. W konkursie wiedzy o gminie wzięło udział siedmioro turystów, którzy z odpowiedziami poradzili sobie całkiem dobrze.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij