Dobra praktyka gminy - ruszyło Centrum Wsparcia i Rozwoju Rodziny

Fot. Arch. UG Ochotnica Dolna 2021.03.24 21:23 / news / czytano 311 / opinie 0

W działaniach wielu samorządów coraz częściej polityka rodzinna zajmuje priorytetowe miejsce. Gmina Ochotnica Dolna ruszyła z nowym projektem, w którym kluczową rolę odgrywają specjaliści. Ich wsparcie, szczególnie teraz w dobie koronawirusa, jest nieocenionym dobrem i okazją do bezpłatnego skorzystania z ich doświadczenia i wiedzy.

Centrum Wsparcia i Rozwoju Rodziny rozpoczął swoją działalność i mieści się w Tylmanowej (budynek dawnego ośrodka zdrowia - przy. red). Jest to miejsce o dobrej dostępności ale i zapewniające pełną anonimowość i intymność.

Skąd pomysł? Jak podkreśla Beta Lutomska pomysłodawczyni i koordynator oraz Pełnomocnik Gminy do Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym - Pomysł zrodził się chwilę temu, kiedy podjęłam decyzję o przeprowadzeniu się do Krościenka z mojego kochanego Śląska. Takie marzenie, żeby punkt powstał miałam od zawsze. Wkrótce dostałam propozycję pracy w Ochotnicy. Było trudno, ale mogło się coś zacząć, a w myśl za moimi pomysłami znalazła się i przychylność wójta. 

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się tam z mieszkańcami gminy specjalista psycholog Urszula Jasiurkowska-Radłowska, specjalista ds. pracy z rodziną z problemem przemocy Beata Lutomska oraz instruktor terapii uzależnień Bartosz Pozorski. Docelowo do grona specjalistów ma dojść mediator.

Urszula Jasiurkowska-Radłowska - to absolwentka wydziału psychologii na UJ w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe dotyczące uprawnień pedagogicznych oraz psychologii transportu. Ukończyła także 1 etap kursu „Systemowe rozumienie rodziny; podejście systemowe w terapii rodzin”. Psycholog, psycholog transportu. Doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością. W praktyce zawodowej od 2013 roku.  - Chciałabym, aby osoby mogli przyjść, porozmawiać o swoich troskach i trudnościach, czasem skonsultować. Żyjemy w takim teraz czasie, w którym kontakt, zwyczajna rozmowa są potrzebne. Osoby, które mają trudności ze swoimi dziećmi mogą przyjść, trudności w komunikacji z dzieckiem, z partnerem - zapraszam. Jestem też otwarta na tych, co będę chcieli zwyczajnie się wygadać - zapewnia pani Urszula.

Z kolei Bartosz Pozorski - to instruktor terapii uzależnień oraz psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. Poznał dogłębnie tematykę uzależnień od środków zmieniających świadomość (narkotyków, leków, alkoholu) oraz tematykę uzależnień behawioralnych w tym od hazardu, zakupów, gier komputerowych, Internetu i innych. W czasach kiedy zostaliśmy zmuszeni do cyfryzacji naszego życia, problem z uzależnieniem od Internetu, gier itp. staje się powszechny nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży. Konsultacja u Pana Bartka umożliwi rozpoznanie problemu, pomoże on również wskazać drogę w jaki sposób sobie radzić z takim problemem, gdzie szukać pomocy, rozpoznać czy jest potrzeba terapii indywidualnej lub zaproponować terapię grupową. Zajmuje się również osobami współuzależnionymi oraz takimi, których bliskie osoby są lub mogą być uzależnione i z tego powodu są w kryzysie.

Beata Lutomska – to magister pedagogiki o specjalności pedagogika resocjalizacyjna, trener, mediator. Certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.  Ukończyła studia podyplomowe z zakresu mediacji i negocjacji społecznych; zaawansowane, certyfikowane szkolenie z zakresu mediacji rodzinnych; Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie; Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie; specjalizacyjne szkolenie z zakresu pracy z rodziną w której wystąpił problem wykorzystywania seksualnego.

Przemoc jest jednym z głównych zjawisk destruktywnych w życiu człowieka. Dotyczy ona zarówno sfery życia w płaszczyźnie indywidualnej, jak i zbiorowej w tym rodzinnej. Rodzina jest szczególnym miejscem, w którym stosowanie przemocy ma szkodliwy wymiar zarówno dla środowiska rodzinnego, jak i każdego z jej członków, włącznie ze sprawcą. Stąd konieczne jest podejmowanie działań wspomagających proces ograniczania i docelowo likwidacji wszelkich form przemocy, które w rodzinie mogą lub pojawiają się.

Po konsultacjach w punkcie istnieje możliwość poszerzenia pomocy i wsparcia w innych instytucjach takich jak szpital, w stowarzyszeniach, które prowadzą terapię dla osób uzależnionych, kontakt z psychologami dziecięcymi. W działania zaangażowana jest też Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, nie tylko jeśli chodzi o środki finansowe potrzebne do zapewnienia ciągłości punktu, ale i osobowo poprzez pomoc osób tam pracujących. 

- Pandemia koronowirusa wszystkich nas postawiła w bardzo trudnej sytuacji. I młodzież i dorośli są w ciągłym stresie związanym z zamkniętymi szkołami, brakiem kontaktu z rówieśnikami, obawą o zdrowie swoje i bliskich oraz generalnie niepewnością jutra. Osobiście będę przekonywał, że psycholog, terapeuta, wsparcie dla rodziny to taka sama dziedzina medycyny jak laryngolog, czy inny specjalista. Nie należy mieć żadnych oporów, by korzystać z tej formy pomocy, a nawet należy to robić. Chcemy pomagać kompleksowo, od diagnozowania do rozpoznania problemu i w razie potrzeby długofalowej pomocy - zaznacza i zachęca wójt Tadeusz Królczyk.

Harmonogram pracy Centrum TUTAJ

Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij