Dzień Dawcy Szpiku w Sromowcach Niżnych - niedziela 27 października

Fot. 2013.10.27 10:53 / news / czytano 2947 / opinie 1

I Ty zostań dawcą szpiku! W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.  

W niedzielę 27 października 2013 roku organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku w Sromowcach Niżnych.  Każdy zdrowy, dorosły człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku  w godzinach od 6.45 do 13.30 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, ul. Flisacka 34 oraz od 15.00 – 19.00 w hotelu Nad Przełomem w Sromowcach Niżnych, ul. Trzech Koron 34.
 
Przeszczep szpiku nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia dawcy, a dla biorcy może oznaczać podarowanie nowego życia. Wszelkie informacje na www.dkms.pl lub pod numerami telefonów:  22 331 01 47, 22 882 94 00 - Biuro Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową (p. Jan Salamonik, p. Julian Stachniak) -  668 499 064, 883 599 616. Organizatorzy akcji w Sromowcach Niżnych (p. Marta Miś) - 602 377 088.
 
Istnieje przekonanie, że dawstwo szpiku to zastrzyk w kręgosłup i spowodowany tym paraliż. To nieprawda. Ratując komuś życie przez oddanie szpiku kostnego, nie narażamy swojego. Potencjalny dawca musi się jedynie zarejestrować i poddać badaniu materiału genetycznego (wymaz śliny z policzka) w celu ustalenia zgodności antygenowej.
 
Metody pobierania szpiku kostnego:
Istnieją dwie metody pobierania komórek macierzystych. Pierwsza to pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (około 80% zabiegów), druga to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (około 20% zabiegów). Metodę wybiera lekarz. Potencjalny dawca, przed przystąpieniem do oddawania szpiku, musi przejść badania oceniające jego stan zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla dawcy, jak i samego pacjenta. Jeżeli badania wypadną pomyślnie, można rozpocząć przygotowanie do przeszczepu. Chory na pięć dni przed zabiegiem dostaje chemię, która maksymalnie obniży jego odporność. Zwiększy to szanse na przyjęcie obcych komórek przez jego organizm. Na tym etapie dawca nie powinien zrezygnować, ponieważ jeżeli nie doszłoby do przeszczepu życie chorego byłoby poważnie zagrożone. Jeżeli lekarz zdecyduje się pobrać komórki macierzyste z krwi obwodowej, dawca przez pięć dni musi przyjmować zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, które przedostają się do krwi obwodowej i są stamtąd pobierane. Zastrzyki wykonuje sobie dwa razy dziennie sam dawca, igłę wbija poniżej pośladków lub w brzuch. Zastrzyk nie boli, ponieważ igła jest bardzo cieniutka i ma długość 1 centymetra. W trakcie pobierania komórek macierzystych dawca siedzi lub leży, jedną igłę ma wbitą w zgięcie łokciowe, a drugą w nadgarstek. Krew pobrana igłą w zgięciu łokciowym, przechodzi przez urządzenie „wyłapujące” komórki macierzyste, a następnie wraca do organizmu dawcy przez igłę wbitą w nadgarstek. Zabieg trwa około 4 godzin. Po kilku godzinach dawca może normalnie funkcjonować. Pobieranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej wymaga dwudniowego pobytu w szpitalu. Dawca otrzymuje pełne znieczulenie. Zabieg z narkozą trwa godzinę. Dzień po zabiegu, pacjent może wrócić do domu. Szpik szybko się regeneruje (ok. 2 tygodnie).
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Stachniak Julian2013.10.19 09:10
Jestem pełen podziwu dla organizatorów akcji I TY MOŻESZ ZOSTAĆ DAWCĄ SZPIKU w Sromowcach Niżnych, a jednocześnie zwracam się do mieszkańców PODHALA - Nie przechodźcie obojętnie obok cierpienia - Podarujcie komuś życie, oby człowieczeństwo było w NAS, a nie obok. ZOSTAŃCIE DAWCAMI ŻYCIA (SZPIKU)
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij