Dzień Szkoły tischnerowskiej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.05.31 07:37 / news / czytano 3418 / opinie 0

Nadanie Publicznemu Gimnazjum w Szczawnicy imienia ks. prof. Józefa Tischnera miało miejsce 31 maja 2006 roku. Co roku cała społeczność szkolna podtrzymuje w tradycji i pamięci to szczególne wydarzenie. 

Uroczystości Święta Szkoły rozpoczęła Msza w intencji nauczycieli i uczniów odprawiona przez proboszcza szczawnickiej parafii Franciszka Bondka. Po jej zakończeniu  zaproszeni goście wraz z pracownikami i uczniami szkoły udali się na uroczystą akademię, podczas której młodzież Publicznego Gimnazjum w widowisku słowno-muzycznym przybliżyła zgromadzonym osobę księdza profesora Józefa Tischnera.

Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu zaznaczył, że: - Poza nauką i pracą w szkole łączy nas mieszkanie tutaj w tym zakątku pienińskim. Z tego powodu nasz patron niesie nam większe przesłanie niż tylko nauka, ale również zostawia nam spuściznę kultury. Kultura to zwierciadło duszy, gdy jej nie ma wtedy nikt nie widzi duszy. A gdy duszy nikt nie widzi to ona marnieje. Człowiek traci pamięć tego kim jest. - mówił dyrektor Sebastian Walosczyk. W słowach skierowanych do zgromadzonej młodzieży wyraził nadzieję, że nie stracą pamięci o tym, gdzie skończyli gimnazjum i zawsze dobrze będą wracać myślami do tego miejsca.

Obecna na uroczystości posłanka PiS Anna Paluch przekazała na ręce dyrektora list gratulacyjny oraz przyniesione ze sobą śpiewniki wydane z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. 
Dziękując za zaproszenie na tę uroczystość, chcę Was utwierdzić i pogratulować wyboru tego właśnie patrona. Przełom roku osiemdziesiątego, nauczanie i kazania księdza to było wtedy coś niezwykle cennego, co ja wspominam z wielkim wzruszeniem i radością, że miałam okazję to przeżywać. - mówiła. - Wybraliście bardzo dobrze patrona, człowieka który najlepiej uosabia misję filozofa, dziwiącego się światu, pokazującego ludziom złożoność świata i kierunek w którym powinni zdążać. - dodała na zakończenie. 

Maria Zielińska przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu w słowach skierowanych do zgromadzonego Grona Pedagogicznego i młodzieży mówiła: - Mam wrażenie, że ksiądz jest z nami, z młodzieżą. Miałam szczęście spotykać się z prof. Tischnerem i jest dla mnie wielkim przeżyciem być dzisiaj tutaj z Wami. Serdecznie dziękuję i gratuluję wyboru wspaniałego patrona.

Na zakończenie dyrektor wraz z nauczycielami Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera wręczyli nagrody i wyróżnienia uczniom laureatom i finalistą konkursów ogólnopolskich, wojewódzkich i szkolnych. Podczas uroczystości śpiewała i grała kapela Jaworcanie.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij