Jaworki: o Łemkach, Rusnakach i Góralach

Fot. Anna Borkowska 2015.07.26 17:28 / news / czytano 7090 / opinie 0

Miłośnicy etnicznego i góralskiego folkloru spotkali się na jaworczańskim Ryneczku, gdzie podziwiali piękno i różnorodność kultury góralskiej, łemkowskiej i rusińskiej. Podczas dziewiątego pienińskiego festiwalu wystąpiły zespoły z Polski i goście z Serbii.

Na scenie zaprezentowała się z góralską muzyką Kapela Jaworczanie, Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy kultywujący tradycje i obrzędy górali pienińskich, zespół "Prasłowianki", grupa wokalno-instrumentalna który działa od 2009 roku a w swoim repertuarze scenicznym ma  ludowe pieśni krajów słowiańskich, głównie bałkańskich w tym: Serbii, Macedonii, Dalmacji, Bośni i Chorwacji. 

Miłą niespodzianką tegorocznego festiwalu był występ zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji 23. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR odbywającego się w dniach 19 - 26 lipca 2015 w Nowym Sączu. Na jaworczańskiej scenie gościnnie wystąpili: dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiaczek" z Grójca oraz Zespół Towarzystwa Kulturalno-Artystycznego „SLOBODA”. Goście z Serbii wykonali wiązankę tańców zabawowych, grupa powstała 35 lat temu i w czasie swej nieprzerwanej działalności wykształcił tysiące tancerzy. Dzisiaj liczy 250 członków zgrupowanych w dziewięciu sekcjach. Grupa taneczna, która wystąpiła w Jaworkach składa się 32 dzieci w wieku 10-14 lat. "Krakowiaczek" zatańczył oberka, krakowiaka i poleczkę.
 
Na zakończenie zagrał zespół folkowy "Coolbaba" z Wrocławia grający muzykę rockową z tekstami w języku łemkowskim i ukraińskim.
 
Wydarzeniu towarzyszyły degustacje potraw, które przygotowały gospodynie ze Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, prezentacja strojów ludowych męskich, opowieści o współistnieniu kultur w Pieninach, które przybliżyli zgromadzonym prowadzący sobotnią imprezę Filip Ikoniak (w języku łemkowskim) oraz Andrzej Dziedzina Wiwer (w języku polskim).

Pieniński Festiwal Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali odbywał się w ramach Lata Pienińskiego. Organizatorem festiwalu był Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek.

Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij