Komendant apeluje o wsparcie finansowe dla budowy nowego komisariatu

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.15 16:20 / news / czytano 3752 / opinie 7

Michał Janerko: Nie jest łatwo przychodzić na sesję i prosić o środki, ale czasy są takie, jakie są.

Na 25-arowej działce przy ulicy Skotnickiej w Szczawnicy ma ruszyć budowa nowego komisariatu policji, w miejscu dawnych garaży PKS, gdzie przeniesiony zostałby komisariat z Krościenka n/D. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie rozpocznie inwestycję najprawdopodobniej w tym roku, tak by nowy budynek mógł zostać przekazany początkiem roku 2016. Szacowany koszt inwestycji to około 5 mln złotych.

Komendant krościeńskiego komisariatu Michał Janerko, zaproszony na sesję Rady Gminy, apelował do radnych o zastanowienie i podjęcie decyzji dotyczącej możliwości dofinansowania tej inwestycji. Pieniądze miałyby znaleźć się w budżecie gminy na rok 2015 oraz 2016. O podobne sumy komendant będzie prosił radnych z gmin Czorsztyn, Ochotnica Dolna oraz Szczawnica. Każda gmina miałaby dołożyć 250 tys. złotych. 

- Nie jest łatwo przychodzić na sesję i prosić o środki, ale czasy są takie, jakie są. Warunki lokalowe i socjalne w komisariacie mieszczącym się obecnie w budynku krościeńskiego banku są kiepskie – podkreślał Janerko.

Policja może otrzymać środki z zewnątrz m.in. poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia Policji, na podstawie porozumień pomiędzy komendantem wojewódzkim a kierownikami jednostek samorządowych. Środki przekazane przez lokalne samorządy mogą być wydane na pokrycie kosztów związanych z budową i modernizacją obiektów.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Dokładnie2014.01.21 18:01
Ktoś chyba nie bardzo bierze pod uwagę miejscowe uwarunkowania. We wakacje jak do i od Szczawnicy korki będą takie że dojazd do Krościenka będzie trwał godzinę inaczej niż helikopterem nie będzie się dało. A gdzie tam jeszcze do Ochotnicy Górnej czy do Huby. Tłumaczenie że w Szczawnicy jest największy ruch turystyczny to mydlenie oczu bo cały rok takiego nawału turystów tam nie ma żeby aż komisariat przenosić. Nie taniej byłoby otworzyć w sezonie punkt z policjantem? I zorganizować jego współpracę ze strażą miejską którą jak mi się wydaje Szczawnica posiada.
Oszczędności Policji2014.01.21 03:01
A dlaczego to baza Policji ma być przeniesiona do Szczawnicy, skoro ich teren działania obejmuje gm. Krościenko, Ochotnica, Maniowy i Szczawnica. Pytam gdzie sens i logika takiego postępowania. Każdy normalnie myślący uzna, że najbardziej strategiczne miejsce dla bazy Policji jest w Krościenku, a najlepiej w centrum, lub koło niewydarzonego ronda.Mnie jako podatnika nie interesują żadne problemy finansowe Policji. Tym niech się martwi minister, czy komendant Policji w Warszawie. Ciekawe co by było, gdyby Wójt z Maniów dał lokal pod bazę Policji w Sromowcach Niżnych obok schroniska i jeszcze dofinansował budowę. Czy też by się tam przenieśli?. W tv główny komendant Policji mówił, że tak jak Pogotowie Policja musi dojechać na miejsce do 15 minut. Ciekawe czy w Szczawnicy dadzą im helikoptery? Bo jeśli nie to każdy powinien mierzyć czas od powiadomienia do przyjazdu. A tak w ogóle to jeśli Policja nie ma pieniędzy to może przenieść bazę z Krościenka do Nowego Targu bo przecież na tym można zaoszczędzić, a bezpieczeństwo ludzi nie jest aż tak ważne.
czytelnik2014.01.17 11:01
To nie poważne żeby komendant musiał żebrać u samorządów wojewoda powinien zapewnić finanse na ten cel skąd wezmą gminy jak na własne potrzeby nie mają .
czytelnik2014.01.17 11:01
To nie poważne aby komendant musiał żebrać u samorządów. Tak naprawdę te pieniądze powinien zabezpieczyć wojewoda. W jakiej sytucji został postawiony komendant.
Komornik2014.01.17 09:01
Zadłużenie gminy to 10 milionów, nie 1 milion... 1 milion to jest deficyt budżetu bieżącego.
Nie2014.01.16 17:01
Gmina Krościenko ma prawie milion złotych długu. Płynność finansową (czy aby?) zachowuje jedynie dzięki zaciąganiu coraz to nowych pożyczek. I teraz jeszcze Gmina ma dać lekką ręką 250 tys. zł? Jeśli dotychczasowy lokal nie pasuje niech funkcjonariusze ogłoszą kwestę, zorganizują festyn albo sprzedadzą cegiełki ale od budżetu wara! Gmina nie ma na promocję, kulturę ani na rozwój infrastruktury a tu ćwierć miliona ma przepaść po to by w Szczawnicy rozwijała się infrastruktura? Ja jestem przeciwny. Skoro Komenda Wojewódzka rozpoczyna inwestycję to niech ją sfinansuje. Krościenko jest za biedne żeby sobie pozwolić na takie wydatki.
perdek2014.01.15 20:01
nie rozumiem warunków, brakuje prysznica i dżakuzi czy o coś innego chodzi. pozdrawiam.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij