Koncerty Muzyki Barokowej na Spiszu

Fot. Janusz Wilk 2013.08.21 14:14 / news / czytano 6229 / opinie 0

15. sierpnia rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Barok na Spiszu – niecodziennego wydarzenia kulturalnego mającego na celu promowanie barokowych zabytków Spisza poprzez wykonywaną w nich muzykę.

Podczas Festiwalu, w sierpniowe soboty, można zwiedzać dziewięć spiskich kościołów z barokowym wyposażeniem. W tym roku zaplanowano cztery bardzo ciekawe koncerty, w dużej mierze poświęcone odkrywaniu archiwów muzycznych.
 
Na pierwszym koncercie 15 sierpnia, który odbył się w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy zespół muzyki dawnej Harmonia Sacra z Krakowa wystąpił z premierowym programem, ułożonym  specjalnie dla Festiwalu, składającym się z XVIII-wiecznych utworów z archiwum oo. Pijarów ze spiskiego Podolińca. Archiwum to jest obecnie przechowywane w słowackim miasteczku Svaty Jur nieopodal Bratysławy, gdzie dotarło skutkiem historycznych zawirowań, jakie nawiedzały ziemię Spiską na przestrzeni ostatnich wieków.  Pozostałości po niezwykle bogatym i cennym archiwum zbadał i skatalogował muzykolog ks. dr Dariusz Smolarek i dzięki jego pracy utwory, które usłyszeliśmy na koncercie inauguracyjnym, mogły ujrzeć  światło dzienne.  Zespół Harmonia Sacra wybrał Mszę solenną ku czci św. Kajetana oraz Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa Simona Ferdinanda Lechleitner, Magnificat Antona Aschnera oraz utwór Alma Redemtoris Mater Petra Pet’ki. Na koncercie w Niedzicy zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Wiwer – sopran, Helena Poczykowska – alt, Piotr Szewczyk – tenor, Andrzej Zawisza – bas, Teresa Piech i Agnieszka Świątkowska – skrzypce barokowe, Tomasz Ślusarczyk i Michał Tyrański – clarini. Całość od pozytywu poprowadził dyrektor artystyczny zespołu Marcin Szelest. W tym znakomitym wykonaniu muzyka z Podolińca znowu zabłysnęła pełnym blaskiem. Przed koncertem został odczytany wykład ks. Smolarka o archiwum muzycznym oo. Pijarów z Podolińca.

Drugi koncert festiwalowy odbył się w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie, a zabrzmiała tam Muzyka Królów, czyli utwory uroczyste na trąbki, kotły i organy. Muzyka Bacha, Muffata, Rameau, Haendla wspaniale wypełniła pięknie odrestaurowane wnętrze kościoła. Członkowie zespołu Starck Compagnay (Tomasz Ślusarczyk i Michał Tyrański - trąbki barokowe, Ryszard Haba - kotły barokowe i Arkadiusz Bialic - organy) bardzo zajmująco opowiadali również o historii trąbki i o roli muzyki na królewskich dworach. A mini wykład kościele w Kacwinie wygłosiła Beata Magiera z Kacwina.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejne koncerty na Spiszu. 24. sierpnia w najbliższą sobotę w kościele we Frydmanie zabrzmi XVII-wieczna muzyka z Jasnej Góry, a na finał 31 sierpnia w Niedzicy nie lada gratka – barokowa muzyka Ameryki Łacińskiej.
Autor: Rafał Monita
Zdjęcia: Janusz Wilk
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij