Kredyt 1,5 mln złotych na spłatę kredytów i pokrycie deficytu budżetowego

Fot. 2014.06.04 20:32 / news / czytano 7846 / opinie 31

W krościeńskim budżecie brakuje ponad 1,5 mln złotych, radni przyjęli projekt uchwały pozwalający gminie na zaciągnięcie długoterminowego kredytu na sfinansowanie planowanego deficytu budżetow

Suma ta ma pokryć braki w budżecie oraz pozwoli na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów. W latach 2014-2024 gmina planuje spłacić pożyczkę. Radni Dariusz Morawczyński i Tomasz Gabryś sprzeciwili się w głosowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu, pozostali radni byli „za”. 

- Czy jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku gminie grozi nam budżet naprawczy? - pytał radny Gabryś. Małgorzata Firek skarbnik gminy zapewnia, że zależy to od realizacji dochodów i wydatków w budżecie gminnym, ale i od budżetu państwa.

Do uchwał budżetowych na 2014 r. po raz pierwszy ma zastosowanie indywidualny wskaźnik limitujący spłatę zadłużenia, określony w art. 243 ustawy o finansach publicznych. W okresie realizacji postępowania naprawczego jednostka samorządu terytorialnego nie może podejmować nowych inwestycji finansowanych kredytem, pożyczką lub emisją papierów wartościowych. Nie może też ponosić wydatków na promocję jednostki, ani tworzyć funduszu sołeckiego. Do momentu zakończenia postępowania naprawczego zamrożeniu ulegają wydatki na diety radnych i wynagrodzenie zarządu jednostki samorządu terytorialnego, w tym również wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Autor: Oprac. red.
Źródło: samorzad.pap.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

ola2014.06.07 14:06
Do sasiada zza miedzy: Otworz wikipedie i przeczytaj ze zrozumieniem co to inwestycje.Mnie uczono na ekoomi ze jest to odlozenie w czsie konsumpcji. Jesli nie jazysz to kup sobie lizaka i przemysl to.Kapitalnie ujela to mania. W moim przekonaniu wyczerpuje o w 100 procentach temat.
Góral2014.06.06 13:06
Pytanie właśnie o trafione inwestycje? Czemu miała służyć budowa Kingi 2? Szczerze? Trzeba to w ogóle pisać? Chciałbym jako mieszkaniec zobaczyć listę inwestycji gminy za kadencji tego wójta? Pytanie także jak się one bilansują? Hmm prędzej czy później raczej grozi budżet naprawczy a wtedy nastroję w gminie nie będą już takie wesołe? Sprawa policji - co zrobioną żeby zatrzymać tą instytucję w Krościenku? Kto zawinił?
obcy2014.06.06 12:06
do oli , mieszkańcy wzięli przykład od wybitnej sekretarz gminy.
ola2014.06.06 11:06
Widze ze czytelnictwo w Gminie wzroslo.
czytelnik2014.06.06 11:06
A od czego jest skarbnik gminy? To nie wójt jest specjalistą od finansów tylko skarbnik która zarabia krocie. To skarbnik odpowiada za sytuację finansową i ona winna czuwać nad wójtem.
mania2014.06.06 09:06
To straszne !!!!!!! Gdyby było tak jak w Szczawnicy byłoby super!!!!! Tam bierze się pożyczki na wkład własny do inwestycji współfinansowanych ze środków Unijnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie na przeżarcie jak w kościenku ta władza to porażka tyle kapitału z Unii mogli pozyskać ale najlepiej balangować grzać stołek i nic nie robić CZAS NA ZMIANY. Wystarczy spojrzeć na umieszczony budżet na stronie Krościenka i zobaczyć ile pozyskują ze środków innych niż własne LENIE i tyle
gienek2014.06.06 03:06
Dokładnie zgadzam sie z toba Trzoska...w Krościenku przez ostatnie dziesieciolecie a może i dłużej nie zrobiono nic co przełożyłoby się na przyciągnięcie turystów i pieniędzy...gmina wydaje pieniądze na jakieś foldery i podwyżki dla wójta i całej tej bandy z urzędu oraz inne pierdoły które są tylko przemieleniem publicznych pieniedzy!!! A pożytku z tego jak nie było tak nie ma!! Jest tylko brak pieniędzy które przepuscili w gminie!
jeronimo2014.06.06 01:06
Jeśli władze samorządu oraz radni mieliby odrobinę honoru to sami powinni sobie obniżyć pensje oraz diety. W końcu to oni odpowiadają za stan aktualnego budżetu gminy. Podejrzewam, że tak, jak i ja nikt z mieszkańców nie ma zamiaru płacić za ich nieodpowiedzialność i niegospodarność. Jak się nie ma pieniędzy i ma się kredyt to należy oszczędzać, a nie wydawać. Wszelkie słowa krytyki i wytykanie błędów władze gminy i radni zawsze będą zwalać na rzekomy lans, lub kampanię wyborczą swoich konkurentów. Ładnie to wyłuszczył Prenc Trzoska, ale i tak niektórzy nie zrozumieją.
Prenc Trzoska2014.06.06 00:06
Ja już nie wiem, poplecznicy obecnej władzy wszędzie widzą jakieś kampanie wyborcze, jakieś spiski. Jeśli dla was prawda to niby kampania wyborcza to mam dla was złą wiadomość - żyjecie w jakiś wyimaginowanym świecie, polecam skontaktować się ze specjalistą. Ludzie, czy wy naprawdę nie widzicie że w Krościenku źle się dzieje? Piszecie o inwestycjach które niby zrobiono ale prawie żadna z tych inwestycji nie wygeneruje zysku. Gmina finansuje różne pierdoły ale w gruncie rzeczy to tylko kosmetyka, na 2-3 udane, duże inwestycje mamy tuzin gniotów. Nie wiem czy ktoś z was czytał może wieloletni plan gminy. Była tam taka pozycja - odkrycie stanowisk archeologicznych "powulkanicznych" w Tchoniu. Wójt z wicewójtem zapewne do tej pory poszukują tych pozostałości. I jeszcze pewnie poszukają...
sąsiad zza miedzy2014.06.05 20:06
@do jeronimo, po co mieszasz tematy: śmieci czy jeszcze dodatkowo PPK- sprawa sprzed 11 lat, choć już się rządzący pozmieniali i tu i tam. Temat dotyczy: czy lepiej siedzieć i nic nie robić (ale diety i wypłaty będą niezagrożone) czy raczej inwestować, tak jak większość samorządów w tym Szczawnica i Krościenko, ( choć jak podano w artykule cyt: "do momentu zakończenia ewentualnego postępowania naprawczego zamrożeniu ulegają wydatki na diety radnych i wynagrodzenie ...w tym również wójta, ) Przykład Szczawnicy bardzo dobry!!! Każdy widzi jak było a jak jest!!! Słusznie mówicie , że lans i to prymitywny. Gołym okiem widać, że kampania wyborcza się zaczęła.

reklama

jeronimo2014.06.05 19:06
@ do hahahaha - jak to było? aha już wiem "uderz w stół, a nożyce same się odezwą". Jeśli myślisz, że moim zamiarem było kogoś lansować to jesteś w błędzie. A z przykładem Szczawnicy to jeszcze nie jest tak do końca wiadomo. Jeśli naprawdę porozmawiałbyś z mieszkańcami, a nie władzami Szczawnicy to takich głupot byś nie pisał. Czym Krościenko może się pochwalić najbardziej korkującym się rondem, czy może dużo wyższymi opłatami za śmieci w porównaniu z sąsiednimi gminami, czy nawet Szczawnicą. Ci sami ludzie zgodzili się i podpisali umowę z PPK. Ciekawe na co to wydaliście budżet, że jeszcze trzeba było się zapożyczać. Inwestować też trzeba umieć.
jaś2014.06.05 14:06
Ej, ty ha ha ha może podejmiesz się spłaty tego długu za te trzy kadencje wójta i dobrze sprzedającego się przewodniczącego , skoro uważasz , że pisząc prawdę kogoś się gnoi. Jakoś nie reagowałeś na podwyżkę wójta i reszty , na coroczne premie o których nikt nie wiedział. Porównaj tylko mądralo budżet Szczawnicy i Krościenka jego wysokość dochodów, funduszy osobowych oraz inwestycji a będziesz miał obraz pracy włodarzy. Za takie pieniądze miał siedzieć , czytać gazetę i patrzeć na Rynek albo biec po cebulkę.
loko2014.06.05 14:06
hahahaha Ty najwyraźniej jesteś od tych którym jest dobrze tak jak jest. Szczawnica nas nie interesuje, ważne co dzieje się w Krościenku a dobrze nie jest. Życie na kredyt nigdy nie jest dobre, nigdy. Bo długi prędzej czy później trzeba oddać.
hahahaha2014.06.05 13:06
ale prymitywny lans, hahaha to może lepiej nie brać kredytów, nic nie robić tylko czekać na wypłaty, diety, nagrody ? Ale dobrze, dalej tak się promujcie, ktoś to może kupi. Przypomnę, że w pobliskiej Szczawnicy był poprzedni burmistrz, który nic nie działał, tylko czekał do pierwszego, i rada i pracownicy. Spytajcie w Szczawnicy czy lepiej było wtedy, czy teraz, gdy Szczawnica jest zadłużona po uszy. Ale dobra, dalej krytykujcie wójta i jego radnych. Zgnoić dla zasady. Ależ robicie głupią kampanię.
jeronimo2014.06.05 13:06
Ojej, a przecież nie tak dawno Wójt lekką ręką porozdawał duże nagrody dla swoich współpracowników. Czyżby budżet gminy tak nagle w jednej chwili się zawalił. Coś nieprawdopodobnego rozdawać pieniądze, gdy budżet na kredycie. Z tego co pamiętam to chyba radny Morawczyński się temu sprzeciwiał i już wtedy mówił o zadłużeniu. Czyżby tylko on, no i może radny Gabryś myśleli o przyszłości gminnego budżetu. Dlaczego skarbnik gminy, czy pozostali radni w tym przewodniczący nie martwią się o budżet i nie sprzeciwiają złym decyzjom wójta. Wygląda na to, że tylko dwóch radnych jest myślących i w opozycji, a pozostali bezmyślnie podnoszą łapki do góry "ZA", jak tylko wójt chce coś przegłosować. Na szczęście zbliżają się wybory i wyborcy pamiętają kto z radnych głosował między innymi za podniesieniem pensji dla wójta, tak wspaniałego gospodarza. Oj chyba Krościenko będą czekać bardzo chude długie lata.
Góral2014.06.05 07:06
To duża ta opozycja - dwóch Panów. W Pan Kwiatek już nie w opozycji do wójta? Jedna kadencja i jak się Pana nastawienie zmieniło...... Ciekawe czemu? A tak poważanie to czas na zmiany chyba, że ludziom dobrze za Gawędy - zwłaszcza dla niektórych...
groch z kapusta2014.06.04 23:06
To nie chodzi o diety a moralne zasady.
cleo i donatan2014.06.04 23:06
Od jutra podatki gminne 100 procent w gore.Brawo mlodziez do 2024 roku.
nielawyer2014.06.04 23:06
to znaczy, że głosowanie przeciw uchwale to obrona gwarantowanych dla siebie diet radnych? groch z kapustą, coś to chyba źle napisane
sciema2014.06.04 23:06
To gdzie pozostali radni opozycyjni. Dali ciala.Brawa panowie.wybory macie w kieszeni.Tej jedynej slusznej.
1, 2

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij