Król Pasterzy w Krościenku

Fot. Magda Wojtarowicz 2022.08.21 14:18 / news / czytano 788 / opinie 0

Plenerowy spektakl operowy Oskara Kolberga zagościł w sobotę w krościeńskim amfiteatrze Pod Wierzbą. 

Tłumy mieszkańców i turystów obejrzały w sobotę spektakl "Król Pasterzy" ilustrujący kujawski zwyczaj wyboru króla pasterzy. Zgodnie z tą tradycją, związaną  z Zielonymi Świątkami królem wsi zostawał pasterz, który w dzień tego święta, z samego rana, jako pierwszy w wiosce wyprowadził stado na pastwisko.

Kompozytor utworu, a zarazem pasjonujący się kulturą ludową etnograf i folklorysta Oskar Kolberg jest znany przede wszystkim ze swojej działalności badawczej i naukowej. Jego wielkim wkładem w utrwalenie, rozpowszechnienie i spopularyzowanie niezapisanych zwyczajów ludu wiejskiego było zebranie melodii ludowych, opracowanie tańców oraz opisanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Ponadto Kolberg jest autorem własnych kompozycji fortepianowych, pieśni solowych i chóralnych oraz utworów scenicznych.

Król pasterzy w warstwie muzycznej oparty został w większości  na wykorzystaniu artystycznie przetworzonych polskich melodii ludowych, w tym także tańców, takich jak oberek, polonez i mazur.
 
To już trzeci raz, jak udało się pozyskać dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery. W poprzednich latach była to Opera "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" K. Kurpińskiego. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach.
 
Fundatorem i organizatorem spektaklu było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna 2022.
Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Magda Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij