Krościenko: Ile pieniędzy da Wojewoda?

Fot. Magdalena Wojtarowicz, Anna Borkowska 2016.03.21 22:06 / news / czytano 2873 / opinie 0

Dzisiaj do Krościenka n.D z wizytą przyjechał Piotr Ćwik wicewojewoda małopolski, który zwiedził budynek powstającej ochronki-przedszkola oraz parking przy końcowej stacji spływu flisackiego.

Piotr Ćwik najpierw w towarzystwie Anny Paluch posłanki Prawa i Sprawiedliwości, wójta Jana Dydy, proboszcza parafii Henryka Homoncika oraz Marii Wąsowicz radnej i rady parafialnej obejrzał budynek ochronki-przedszkola, gdzie wysłuchał jak duże potrzeby finansowe są potrzebne do zakończenia inwestycji. 

- Gmina Krościenko ma bardzo trudną sytuację jeśli chodzi o przedszkola. Kilka lat temu parafia wraz z Fundacją Dzieci Pienin rozpoczęła rekonstrukcję dworku plebańskiego, by docelowo przeznaczyć go na wychowanie przedszkolne dla trzech grup przedszkolnych - mówiła Anna Paluch. Posłanka zaznaczyła także, że czynione są starania u Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej, by znalazły się pieniądze na dofinansowanie wyposażenia powstającego przedszkola.

Parafialne przedszkole to od lat inwestycja budowana własnymi siłami parafian i zaangażowaniem w organizację imprez, które mają pomóc w powstaniu budynku. Kwestia ta została dzisiaj kilkakrotnie powtórzona. Posłanka Anna Paluch wraz z proboszczem parafii Henrykiem Homoncikiem wyliczali skrupulatnie czekające koszty. - Ogródek, plac zabaw, osprzęt elektryczny, ogrodzenie, wyposażenie kuchni, podjazd dla niepełnosprawnych. Potrzeba około 300 tys. złotych, jeśli otrzymamy 200 tys. to będzie nie najgorzej - podkreślała posłanka.

Wicewojewoda zapewnił, że przygotuje dobrą opinię dla minister Zalewskiej i będzie rozmawiał z wojewodą Józefem Pilchem o tak zwanych "zaskórniakach", którymi można by wesprzeć inwestycję. 

Następnie Ćwik obejrzał parking przy końcowej stacji spływu Dunajcem. Wicewojewoda zwrócił uwagę na nowy budynek, który ma służyć flisakom i turystom. 

- Parking jest dla nas obecnie inwestycją priorytetową, bo dokładanie co roku na naprawę powierzchni, która po zimie jest fatalna, mija się z celem. Mamy pełną dokumentację, pozwolenie na budowę tylko że koszt tej inwestycji to około 3 mln złotych. W tym największym kosztem jest budowa muru oporowego, który musi parking odgradzać od Dunajca i zabezpieczać. Koszt samego muru to prawie 1,5 mln złotych - mówił włodarz Krościenka i zapewniał, że gmina będzie starała się pozyskać fundusze na tę inwestycję nie tylko u Wojewody.

Z Krościenka Ćwik udał się do Kluszkowiec. Tam spotkał się z samorządowcami Gminy Czorsztyn, wizytował szkołę podstawową i oglądał nowy budynek powstającej podstawówki. Gmina Czorsztyn wystąpi do wojewody o pomoc pieniężną na budowę nowego budynku, który obecnie finansuje jedynie z własnych środków.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz, Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij