Krościenko: Tajemnica góralskich portek

Fot. 2016.03.09 16:21 / news / czytano 2944 / opinie 0

W gminie Krościenko rusza realizacja projektu pod ciekawą nazwa „Tajemnica góralskich portek”.

W ramach współpracy z gminą, Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku otrzymała dotację w wysokości 20 tys.zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ramach programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna - zadanie MISTRZ TRADYCJI. 
 
Pilotażowe zadanie  pn. „mistrz tradycji” związane jest w sposób bezpośredni z międzypokoleniowym przekazem unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych w dziedzinach objętych ochroną w ramach Konwencji UNESCO z 2003 roku. Złożony projekt wpisuje się w dziedzinę objętą ochroną, uzyskał wysoką ocenę i będzie realizowany do końca 2016r.
 
Przedmiotem projektu jest m.innymi organizacja zajęć z rękodzieła ludowego z zakresu nauki kroju, szycia, cyfrowania portek i cuch góralskich oraz zdobienie aplikacjami sukman góralskich na zasadzie Mistrz i Uczeń. Zajęcia odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej. Prowadził je będzie  twórca ludowy specjalizujący się w kroju, szyciu "cyfrowaniu” portek i cuch góralskich oraz zdobieniu aplikacjami sukman góralskich, posługujący się czystą gwarą góralską - nosiciel tradycji pan Jan Kubik. Uczniami „mistrza” będą 2 młode osoby z terenu gminy Krościenko.
 
W ramach projektu będą realizowane jeszcze ciekawe zadania o których informować będziemy na bieżąco.
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.

Autor: Krystyna Kubik
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij