Kulig Szalayowski otwiera cykl imprez plenerowych w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.02.24 10:53 / news / czytano 3285 / opinie 0

Kuligiem Szalayowskim rozpoczęły się obchody Roku Szlayowskiego w Szczawnicy. Pierwsza plenerowa impreza poświęcona pamięci Józefa Szalaya twórcy uzdrowiska odbyła się na Sewerynówce. 

Pogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorom, bo kulig odbył się ale nie na saniach jak zaplanowano, a na kołach. Niemniej jednak zaproszeni goście konnymi powozami dojechali na Sewerynówkę, gdzie wysłuchali prelekcji Andrzeja Dziedziny-Wiwra na temat życia Józefa Szalaya i jego działalności na rzecz  Szczawnicy i regionu Pienin. 

Wśród atrakcji wieczoru nie zabrakło konkursu w rzucie siekierką do celu, gdzie bezkonkurencyjni okazali się radni Szczawnicy. Nagrodą główną była tablica Szlalayowska wzorowana na tradycyjnych tablicach wiszących na domach w Szczawnicy a wykonana przez artystę Wieńczysława Kołodziejskiego właściciela Muzycznej Owczarni w Jaworkach. Pierwsze miejsce zdobył Marek Wiercioch, zaraz za nim znalazł się Marian Dziedzina Wiwer a trzecie radna Zofia Krępa.

Na zakończenie wystąpił chór flisacki, który swój występ rozpoczął od zaśpiewania hymnu flisackiego. W międzyczasie gościom przygrywała kapela Jaworczanie a w powietrzu unosił się zapach gulaszu węgierskiego. Zaproszeni wpisywali swoje wrażenia z pierwszego wydarzenia Roku Szalyowskiego w Księdze Pamiątkowej. 

Wśród uczestników był: Konsul Węgier Sandor Nedeczky wraz z rodziną, Andrzej Skupień prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce wraz z zastępcą Julianem Kowalczykiem, Bogusław Waksmundzki członek zarządu Powiatu Nowotarskiego, Jan Sienkiewicz prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Marceli Szołtysek przedstawiciel Nadleśnictwa Krościenko n.D. Helena Mańkowska prawnuczka Adama hrabiego Stadnickiego oraz Jan Lubomirski-Lanckoroński potomek jednego z najznakomitszych polskich rodów, samorządowcy, radni i flisacy.

Obchody Roku Szlayowskiego honorowym patronatem objął Biskup Diecezji Tarnowskiej dr Andrzej Jeż, komitet honorowy sprawują: Konsul Generalny Węgier - Adriane Kormendy, Poseł na Sejm RP - Anna Paluch, Senator - Jan Hamerski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński, Wojewoda Małopolski - Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa, Starosta Powiatu Nowotarskiego - Krzysztof Faber, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica - Grzegorz Niezgoda, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnicy - Kazimierz Zachwieja, Dyrektor TVP3 Kraków - Leszek Dziura, Andrzej Mańkowski, Prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich - Jan Sienkiewicz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - Robert Ślusarek.

Organizatorem wydarzeń jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Miasto i Gmina Szczawnica.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij