Most - wyzwanie w Jaworkach

Fot. AS 2015.11.15 17:41 / news / czytano 2090 / opinie 0

Jeszcze w tym roku w Gminie Szczawnica zostanie zrealizowane zadanie inwestycyjne „Odbudowa zniszczonego mostu na potoku Grajcarek w miejscowości Jaworki”.

Spotkanie informacyjne w tej sprawie odbyło się w niedzielę w budynku remizy OSP w Jaworkach. O zwołanie zebrania poprosił burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Licznie zgromadzonym mieszkańcom wsi przedstawił plan i problemy związane z inwestycją: - Chciałbym państwu uświadomić, z jakim wyzwaniem musimy się zmierzyć w ciągu następnego miesiąca. My, jako gmina i wy, jako mieszkańcy. Największe trudności czekają ludzi, którzy mieszkają na ulicy Czarna Woda. Krótki termin na budowę nowego mostu wynika z tego, że właściwie w ostatniej chwili udało nam się zdobyć środki na realizację tego zadania. Opracowaliśmy możliwości objazdu dla mieszkańców, będzie to droga przez Koziniec, jednak łatwo przez ten miesiąc nie będzie – zaznaczył na wstępie.

Miasto i Gmina Szczawnica z rezerwy ogólnej budżetu państwa otrzymało środki na dofinansowanie projektu infrastrukturalnego dotyczącego przebudowy mostu zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Restauracji Bacówka na drodze gminnej w Jaworkach. Koszty inwestycji oszacowano na blisko 1 mln 650 tys. zł. z czego 1 mln 320 tys. miasto otrzymało z budżetu państwa, reszta to wkład własny. Decyzja w tej sprawie zapadła 13 października.

Do ogłoszonego przetargu zgłosiły się trzy firmy, lecz oferta tylko jednej z nich (najdroższa) była kompletna. Finalnie firma usługowa LOG-BUD z Krynicy-Zdroju uzupełniła dokumentację i w dniu 6 listopada wygrała przetarg przedstawiając najkorzystniejszą ofertę. Umowa na wykonawstwo mostu została podpisana 13 listopada. Termin zakończenia robót upływa 15 grudnia b.r. Jeśli firma lub miasto nie dopełni formalności związanych z wykonaniem zadania, dotacja dla gminy zostanie cofnięta.

Na zebraniu w Jaworkach burmistrz Niezgoda przyznał, że gmina Szczawnica nie współpracowała jeszcze z firmą LOG-BUD, ale można polegać na jej dotychczasowym doświadczeniu. Z uwagi na krótki termin realizacji zadania jaworczański most zostanie wykonany z wykorzystaniem nowych technologii tzn. przyczółki mostu powstaną na miejscu a prefabrykaty w postaci betonowych płyt będą wykonywane w tym samym czasie w hali produkcyjnej i dostarczone na miejsce.

Wszystkich mieszkańców Jaworek czekają utrudnienia związane z tą inwestycją, dlatego burmistrz apelował o cierpliwość i dobrą wolę. Most będzie całkowicie nieprzejezdny a potem rozebrany. Centrum Jaworek zostanie częściowo wyłączone z ruchu. Objazd do Czarnej Wody dla samochodów osobowych odbywać się będzie przez Koziniec, tymczasowo utwardzoną lecz dość niewygodną drogą. Koszt zorganizowania objazdu to 63 tys. zł. Samochody ciężarowe do Czarnej Wody nie dojadą. Pieszo przez Grajcarek można przejść przez istniejące kładki, choć na zebraniu pojawił się problem własności poszczególnych kładek i posesji, których sięgają. W tym miejscu sołtys Jaworek Bożena Solecka poprosiła mieszkańców o okazanie dobrej woli, aby nie mnożyć problemów na siłę tylko „żeby tak po góralsku się dogadać”. Mieszkaniec Białej Wody Filip Ikoniak wystąpił z propozycją, aby w przyszłości (niejako na wszelki wypadek) opracować alternatywną drogę dojazdową do Czarnej Wody np. obok cmentarza w Jaworkach. Sołtys Solecka zabrała głos w sprawie planowanego objazdu, wyrażając obawy mieszkańców na temat jakości nawierzchni. Obecny na zabraniu zastępca burmistrza Tomasz Moskalik zapowiedział, że w tym momencie, w tak krótkim czasie, nie ma ani technicznych ani finansowych możliwości ulepszania drogi przez Koziniec ponadto, co zostało zaplanowane.

Mimo, iż mieszkańcy są pełni obaw, zebranie prowadzone przez członkinię Rady Sołeckiej Alicję Cygler, zakończyło się spokojnie.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij