Narodowe Czytanie w Krościenku i Kluszkowcach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.09.08 15:04 / news / czytano 1368 / opinie 0

Cała Polska czyta "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - rozpoczęło się Narodowe Czytanie 2018, a jest to już siódma edycja. Na mapie 2930 miejsc w całej Polsce znalazło się także Krościenko n.D, Kluszkowce, Szczawnica i Ochotnica.

- Stefana Żeromskiego nazywano "sumieniem polskiej literatury", a w "Przedwiośniu" pisarz "nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 roku, wracającej na mapę polityczną Europy odradzającej się Rzeczpospolitej, jakie tu są poglądy, jak one się ze sobą ścierają, ale także walki o obronę granic - to wszystko przeżywając niezwykle skupił właśnie w tej wspaniałej powieści - mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas dzisiejszej inauguracji Narodowego Czytania w Warszawie.
 
W Krościenku n.D czytają uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego sprawując patronat nad przedsięwzięciem wraz z Biblioteką Gminną i Centrum Kultury i Promocji w Krościenku. Spotkanie z lekturą rozpoczęła pani Elżbieta Wójcik, wicedyrektor szkoły, która powitała zebranych, następnie odczytała pierwszy rozdział lektury. Reprezentanci wszystkich klas LO czytali kolejne rozdziały „Przedwiośnia” przy zabytkowej studni w rynku, chcąc tym samym przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji i wzbudzić zainteresowanie słuchaczy.  W spotkaniu uczestniczył dyrektor szkoły, pan Robert Dębski, wychowawcy, nauczyciele i uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D. W programie znalazły się także piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego w interpretacji Łukasza „Kudłatego” Różyckiego. Licealiści, którzy rozpoczęli Narodowe Czytanie, następnie oddali głos pracownikom Centrum Kultury i Promocji i Biblioteki.
 
Z kolei w Kluszkowcach w szkole podstawowej czytanie rozpoczęło się od krótkiego wstępu wygłoszonego przez dyrektor szkoły panią Marię Mikołajczyk i odśpiewania wszystkich zwrotek hymnu narodowego. Następnie zgromadzeni wysłuchali pieśni Bogurodzica, która na przestrzeni wieków XIV–XVIII pełniła rolę hymnu państwowego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a dziś jest śpiewana jako pieśń patriotyczna. Narodowe Czytanie rozpoczął wójt Tadeusz Wach, który podkreślił, że jest to już kolejna edycja czytania podejmowana w Gminie Czorsztyn. Organizatorem Narodowego czytania była Szkoła Podstawowa w Maniowach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kluszkowcach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach.
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Autor: Oprac. red.
Źródło: PAP/LO Krościenko
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij