Niebezpieczny barszcz

Fot. 2013.04.11 08:30 / news / czytano 2195 / opinie 0

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller chce nowelizacji przepisów, która umożliwi wyplenienie niebezpiecznej rośliny. W powiecie nowotarskim najliczniej występuje w 3 gminach - Łapsze Niżne, Czorsztyn oraz Szaflary. 

Barszcz Sosnowskiego sprowadzony został do Polski w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i miał służyć do produkcji paszy, ze względu na szybki wzrost i swoją odporność na warunki klimatyczne. Szybko jednak okazało się, że ma działanie toksyczne i alergizujące. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, krwotoki wewnętrzne. U ludzi zaś zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry wygląda jak jej oparzenie, a rany ciężko i trudno się goją. Większe skupiska barszczu Sosnowskiego zlokalizowane są głównie na nieużytkach oraz w pobliżu cieków wodnych. 

Jak zwalczać barszcz. W sposobach zwalczania barszczu wyodrębnić można dwie metody – mechaniczną i chemiczną. Metodą mechaniczną możemy podcinać korzenie rośliny (co najmniej 10 cm poniżej powierzchni ziemi), ścinać rośliny (przed zawiązaniem się nasion), kosić (co najmniej 2-3 razy w okresie wegetacyjnym) lub usuwać baldachy i je zniszczyć. Metoda chemiczna to opryskiwanie barszczu preparatem typu „Roundup” wczesną wiosną, kiedy roślina osiąga wysokość do 50 cm, zabieg opryskiwania należy powtórzyć końcem maja kiedy to z nasion kiełkujących później pojawią się tzw. siewki. 

Inicjatywa wojewody małopolskiego ma spowodować zmianę rozwiązań prawnych. Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się rośliny oraz jej eliminowanie ze środowiska za pomocą odpowiednich organów lub na koszt właściciela terenu na którym występuje zagrażający barszcz. Ważnym elementem działań na być dwuletni Program Operacyjny „ Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” realizowany przez narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjentami programu mogą być osoby prywatne, podmioty publiczne czy też organizacje pozarządowe działające w interesie publicznym. Przewidywana i możliwa kwota dofinansowania projektów to od 50 do 800 tysięcy euro. Według wstępnych szacunków na realizację projektu województwo małopolskie może pozyskać 1,6 miliona euro. Przewidywany nabór wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie się 8 kwietnia 2013 roku. Ewentualne umowy partnerskie pomiędzy zainteresowanymi będą najprawdopodobniej koordynowane przez Uniwersytet Rolniczy i Małopolską Izbę Rolnicza w Krakowie. Małopolska Izba Rolnicza deklaruje zawarcie stosownych umów z gminami z południowej części województwa małopolskiego. 

Autor: Oprac. red.
Źródło: MUW Kraków
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij