Ochotnica będzie miała swoją monografię

Fot. 2014.07.14 11:36 / news / czytano 2985 / opinie 0

Monografia ma zostać przygotowana i przekazana gminie Ochotnica Dolna najpóźniej w połowie 2017 roku. Ma być oparta o badania archiwalne i biblioteczne, które pokażą bogactwo kulturowe i dziejowe Gminy Ochotnica Dolna z ustaleniem daty założenia wioski.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni mogli ustalić szczegóły i zakres tematyczny monografii ze specjalnie zaproszonym w tym celu gościem - dr Przemysławem Stanko pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

Naukowcy pracować będą na materiałach dostępnych m.in. w Archiwum Narodowym w Krakowie, Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Bibliotece Narodowej w Warszawie a także Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie, Centralnym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie czy Tajnym Archiwum Watykańskim.

Koszt napisania rozdziałów monografii przez 8 autorów to ponad 50 tysięcy złotych. W jej skład wejdzie także pozyskanie fotografii materiałów archiwalnych, opracowanie map i rysunków i prawa autorskie do materiałów i tekstów. Kosztorys nie obejmuje składu technicznego i wydania publikacji drukiem co nastąpi w innym zadaniu budżetowym po wybraniu najbardziej korzystnej oferty wydawniczej.

Książka zawierać będzie m.in. opis środowiska przyrodniczego, opis pieczęci i herbów gminy, archeologię, historię gminy od powstania do roku 1989. Jak zaznacza dr Stanko: - Problemem jest łączenie osadnictwa wsi z Wołosami. Ochotnica była wcześniej lokowana aniżeli pojawili się w niej Wołosi.

Dr Stanko mocno podkreślił, że dokument na którym obecnie oparta jest teoria założenia wsi, jest zinterpolowany tzn. że treść dokumentu nie odpowiada realiom epoki. - Dokument nie jest sfałszowany tylko "podrasowany" - uczula Stanko. Między innymi tym zagadnieniem zajmą się naukowcy podczas przygotowania monografii.

Maria Franczyk, przewodnicząca Komisja Oświaty, Wychowania, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiła podczas sesji wnioski pracy komisji. Ostatecznie publikacja poszerzona zostanie o dwa dodatkowe działy dotyczące zagadnień kultury ludowej oraz kultury i sztuki dotyczącej historii kapliczek i kościołów w gminie na co w głosowaniu zgodzili się jednogłośnie ochotniccy radni.

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij