Opłaty za ścieki za wysokie. Mieszkańcy mają dość

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.05.19 11:14 / news / czytano 3800 / opinie 0

Obecnie mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne płacą za metr sześcienny ścieków do Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego ponad 11 złotych. Złotówkę dopłaca gmina. Rośnie niezadowolenie społeczne wśród mieszkańców.

Paweł Dziuban Wójt Gminy Łapsze Niżne zlecił wykonanie analizy ekonomicznej i prawnej oraz ekspertyzy wystąpienia gminy z Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

- Dochodzimy do granicy wytrzymałości mieszkańców, taka sytuacja jest niedopuszczalna – mówi Dziuban i jak podkreśla aktualnie ceny ścieków odpowiadają wysokości kosztów energii elektrycznej. - Dzisiaj jest to koszt niemal 12 złotych za m3 ścieków, jeśli chcielibyśmy ulżyć mieszkańcom, to po wstępnych kalkulacjach, musielibyśmy dopłacić co najmniej 3 złote do każdego metra sześciennego. W ciągu roku to ponad pół miliona złotych więcej z budżetu – dodaje.

Włodarza gminy dziwi fakt, że radni w 2004 roku podjęli ryzyko przyjęcia odpowiedzialności za przyłączenie gminy do nowotarskiej Spółki bez konsultacji społecznych. - Wtedy nikt się nie odważył przeliczyć jakie będą stawki w przyszłości. Minęło dziesięć lat i z niecałych trzech złotych stawka wzrosła do dwunastu - zaznacza wójt.

Aby gmina mogła wystąpić ze Spółki musi uzyskać na to zgodę pozostałych wspólników, czyli pozostałych 9 gmin. Od 2004 roku Łapsze Niżne przekazały do PPK majątek 15 mln złotych. Jak podkreśla wójt byłoby absurdem, gdyby teraz gmina musiała ten majątek wykupić. 

Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z o.o. została powołana i utworzona w roku 2003 przez Podhalański Związek Gmin zrzeszający m. in. gminy, które przystąpiły do realizacji globalnego projektu modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej pod nazwą „Oczyszczanie ścieków na Podhalu”. Memorandum Finansowe dla Projektu zostało podpisane przez Komisję Europejską w dniu 23.12.2003 r, a przez stronę polską 16.04.2004 r. Gminy: Nowy Targ, Poronin, Biały Dunajec, Szaflary, Kościelisko, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Krościenko nad Dunajcem oraz Miasto Szczawnica przekazały majątek związany z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków do PPK Sp. z o.o. jednocześnie stając się udziałowcami w Spółce, przy czym Gmina Ochotnica Dolna wydzierżawiła przekazany przez nią majątek od Spółki i tym samym przejęła zadania związane ze zbiorowym odprowadzaniem ścieków i utrzymaniem majątku. Do Spółki nie przystąpiły Miasto Nowy Targ oraz Gmina Bukowian Tatrzańska, które nie wyraziły zgody na przekazanie majątku związanego z gospodarką ściekową. Wymienione wyżej gminy, przystępując do Spółki, zdecydowały również o przekazaniu całości zadań związanych z realizacją zadań zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Spółka PPK podjęła działalność operacyjną w tym zakresie z dniem 1 stycznia 2005 r. Bieżąca działalność Spółki polega na świadczeniu stałego odbioru ścieków i ich oczyszczaniu na obszarze gmin – udziałowców.
Autor: Oprac. red.
Źródło: ppkpodhale.pl
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij