Oszustwo na BLIK-a - policja przestrzega

Fot. 2019.07.25 17:59 / news / czytano 656 / opinie 0

Przestępcy sukcesywnie opracowują nowe metody oszustwa, aby wyłudzić pieniądze. Coraz częściej otrzymujemy zgłoszenia o oszustwie metodą na BLIK-a.

Zaczyna się niewinnie np. „Hej mam do Ciebie ogromną prośbę…”, „Hej masz może BLIK-a?” , tego typu wiadomość otrzymujemy na popularnym komunikatorze internetowym od znajomego/znajomej z prośbą o szybką pożyczkę. Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób na raz, mających wrażenie że ich kolega/koleżanka  potrzebuje finansowej pomocy np. na leki, na zapłatę za zamówioną pilną przesyłkę. Następnie pisząc „Dziękuję, oddam pieniążki bardzo szybko”, „Ratujesz mi życie”  oszust wzbudza w nas poczucie wdzięczności i świadomości, że robimy dobrze. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie, a gotówka zostaje wypłacona. 

W ten sposób mieszkańcy powiatu nowotarskiego stracili po kilkaset złotych.  Kiedy zorientowali się, że zostali oszukani niestety było już za późno, a pieniądze były już w rękach przestępcy. 

Natomiast jedna osoba nie dała się oszukać. Co prawda przesłała już kod oszustowi, ale nie zatwierdziła wykonania transakcji w telefonie, bo jej uwagę zwróciło miejsce, gdzie mają być wypłacone pieniądze. „Koleżanka” prosząca o pożyczkę była z terenu naszego powiatu, a pieniądze miały być wypłacone w odległej miejscowości na terenie innego województwa. 

Apelujemy do osób korzystających z płatności metodą  BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. 

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze. 

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij