Pienińska tożsamość, długoletnia transgraniczna przyjaźń i sportowe wyzwanie - Perły Pienin wręczone

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.03.01 22:32 / news / czytano 1934 / opinie 0

Andrzej Dziedzina - Wiwer, Jan Gondek oraz Mountain Touch wraz z Fundacją Strefa Przygód są laureatami wyróżnień "Perła Pienin 2017". Statuetki wręczone zostały podczas uroczystej gali zorganizowanej przez burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgodę.

Organizowane co roku spotkanie dla osób i podmiotów gospodarczych czynnie uczestniczących w życiu kulturalnym i społecznym Szczawnicy są okazją do podsumowania działalności samorządu szczawnickiego i podziękowania osobom, które współpracują i wspierają lokalny magistrat.

W podsumowaniu działań podejmowanych w roku 2017 burmistrz Szczawnicy wymienił ważne dla miasta i gminy przedsięwzięcia, najważniejsze inwestycje, działania społeczne, promocyjne i kulturalne, ale i słabe strony, które niewątpliwie rzutują na Szczawnicę jako miejscowość uzdrowiskową.

Ostatni rok był czasem przygotowania finansowego do ściągnięcia środków zewnętrznych dla miasta. Staraniami samorządu i w wyniku owocnej współpracy ze Starostwem Nowotarskim ruszy niebawem przebudowa drogi powiatowej ze Szczawnicy do Krościenka. Umowa na realizację inwestycji za około 13 mln złotych została podpisana, a inwestycja zostanie znacząco wsparta środkami na inwestycję w ramach naboru Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska -Słowacja. Wymieniając zeszłoroczne działania burmistrz podkreślił także, że dotychczasowa filia Państwowej Szkoły Muzycznej z Nowego Targu staje się samodzielną szkołę muzyczną pierwszego stopnia podlegającą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek w Jaworkach został wyremontowany za około 4 mln złotych. Najbliższy, historyczny projekt na który czekają mieszkańcy Szczawnicy od kilkunastu lat, to doprowadzenie do uzdrowiska gazu. Realizacja tego projektu jest bliska i wstępnie obejmie około 300 gospodarstw domowych.

Pośród słabych stron włodarz Szczawnicy wymienił "poturbowaną" sytuację przedsiębiorstwa Uzdrowisko Szczawnica, z którym w 2017 roku ZUS nie podpisał kontraktu na leczenie, co w ocenie burmistrza przełożyło się na katastrofalną sytuację pracowników sanatoriów i całego miasta w aspekcie leczniczo-wypoczynkowym. Ofertę turystyczną w Szczawnicy ratują i uzupełniają natomiast organizowane imprezy sportowe, m.in. kwietniowe Biegi w Szczawnicy, za które organizatorzy zostali nagrodzeni statuetką Perła Pienin. Warto w tym miejscu podkreślić, że biegi te ściągają do Szczawnicy około 1,8 tys. biegaczy nie tylko z Polski. Pośród laureatów Perły Pienin znaleźli się także artysta, poeta i twórca ludowy, przewodnik górski i  społecznik Andrzej Dziedzina – Wiwer za działalności artystyczną trwale wzbogacającej wartości kultury pienińskiej i ukazującej piękno szczawnickiej gwary, Jan Gondek - starosta leśnicki, za całokształt działań i inicjatyw w rozwoju współpracy polsko-słowackiej i Mountain Touch i Fundacja Strefa Przygód za inicjatywę i organizację „Biegów w Szczawnicy” propagujących sport i promujących Region Pienin. Laudację o nagrodzonych odczytał Tomasz Ciesielka Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica.

Korzystając z okazji i faktu, że rok 2018 jest rokiem wyborów samorządowych burmistrz zachęcał do oddania na siebie głosu w nadchodzących wyborach, by mógł realizować zaplanowane i wymienione wcześniej przedsięwzięcia. 

Uroczystość uświetnił występ wokalny Ewy Marty Walkowskiej, która zaśpiewała znane piosenki z repertuaru Anny German, Elenii Grażyny Łobaszewskiej. Na zakończenie zgromadzonych w sali konferencyjnej Sanatorium Budowlani bawił kabaret K2.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij