Pierwszy rowerowy protest w Tylmanowej

Fot. Janusz Wojtarowicz, Aleksandra Ciesielka 2015.07.26 01:20 / news / czytano 2881 / opinie 0

W sobotnie popołudnie w pierwszej rowerowej Masie Krytycznej wzięło udział niemal dwustu rowerzystów, którzy pokonali około 10 kilometrowy odcinek drogi między Tylmanową a Krościenkiem n.D.

Protest miał związek z niedawnym wypadkiem mieszkańca Krościenka n.D Zbigniewa Ziemianka, który w kwietniu br. jadąc na rowerze z Krościenka nad Dunajcem został potrącony przez samochód dostawczy. W wyniku potrącenia doznał bardzo poważnych obrażeń ciała. Z miejsca zdarzenia został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Oddziału Intensywnej Terapii w Krakowie. Po długotrwałej hospitalizacji wrócił do sprawności, jednak uraz głowy jakiego doznał w trakcie wypadku sprawił, że cierpi na zaniki pamięci i wymaga długiej i kosztownej rehabilitacji. Całemu przedsięwzięciu przewodziło hasło: "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem".
 
Organizatorzy chcieli przypomnieć władzom o konieczności budowy infrastruktury rowerowej na odcinku drogi nr 969 od Krościenka do Łącka, uwzględnienie pasa dla rowerów przy planowanej obecnie przebudowie tejże drogi. Zwrócenie uwagi na potrzeby coraz liczniejszej społeczności rowerzystów jako pełnoprawnych użytkowników dróg i zaprotestowanie przeciw dominacji samochodów. Ograniczenie prędkości do 50 km/h na odcinku szczególnie niebezpiecznym. Akcja była także promocją roweru jako przyjaznego środowisku, zdrowego i szybkiego środka transportu.

Przewodniczący komitetu społecznego "Razem dla Was" i organizator całej akcji Franciszek Ziemianek, przeczytał list protestacyjny, skierowany do Jerzego Millera Wojewoda Małopolski, Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego, Rafała Kosteckiego Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Marty Maj Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie

Do protestu prócz ogromnej liczby rowerzystów z Tylmanowej i pobliskich miejscowości, przyłączyli się Anna Paluch i Andrzej Gut - Mostowy Posłowie na Sejm RP, Jan Komorek radny powiatowy, samorządowcy z Gminy Ochotnica Dolna, wójt Gminy Krościenko n.D Jan Dyda, Dariusz Sądecki z ZDW Nowy Sącz, a także Jan Olchawa, założyciel klubu rowerowego z Ochotnicy i komendant Komisariatu Policji w Krościenku n.D Michał Janerko.

Do akcji włączyli się także kolarze szosowi Przemysław Kasperkiewicz i Katarzyna Niewiadoma, która mówiła o dużo lepszych warunkach dla rowerzystów jakie panują np. w Belgii czy Holandii. 

Anna Paluch poparła pomysł tworzenia nowych ścieżek i obiecała, że będzie wspierać całą tą idee. Mówiła o tym, że trzeba "dążyć do separacji poszczególnych członków w ruchu na drogach". Natomiast Andrzej Gut-Mostowy, jako rowerowy uczestnik ruchu drogowego postanowił, że będzie dążył do spotkania z Wojewodą i Marszałkiem, by przekonać o słuszności tworzenia nowych ścieżek dla rowerzystów. Wspomniał również, jak istotny jest tutaj projekt "Velo Dunajec". Wójt Gminy Krościenko n.D zaznaczył, jak ważny jest poprawny dialog dotyczący, utworzenia ścieżki, biegnącej przez rezerwat przyrody "Kłodne" oraz złożył obietnicę, że zrobi wszystko, aby projekt został zrealizowany.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, jak ważna jest budowa infrastruktury rowerowej dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. To również szansa na poprawę oferty turystycznej regionu i promocję sportów rowerowych.

Przed samym startem komendant Komisariatu Policji w Krościenku n.D. Michał Janerko, przestrzegał przed niebezpieczeństwem na drogach i apelował o zachowanie zasad ruchu drogowego w trakcie trwania protestu.

Rowerzyści ruszyli z Tylmanowej o godzinie 14.00 do Krościenka n.D, by stamtąd po krótkim odpoczynku przy Amfiteatrze pod Wierzbą ruszyć z powrotem, na Łęg Dolny gdzie na uczestników czekał już pieczony baran, bigos, ciasta i góralska muzyka.

W proteście uczestniczył Zbyszek Ziemianek wraz z rodziną, dla którego zorganizowana została zbiórka pieniędzy na dalszą rehabilitację. Organizatorzy zachęcali cały czas do złożenia podpisu popierającego list protestacyjny. - Kolejnym krokiem będzie zbieranie w Miejscach publicznych podpisów pod tym listem a następnie udamy się z nim do poszczególnych instytucji i rozpoczniemy proces zabiegania o realizację naszych postulatów. Będziemy na bieżąco informować o postępie w rozmowach - obiecuje Tadeusz Królczyk przewodniczący Zgromadzenia Tylmanowska Rowerowa Masa Krytyczna.
 
Na protest nie przybyli zaproszeni przez organizatorów; Andrzej Czerwiński – Minister Skarbu, Edward Siarka - poseł na Sejm, Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski, Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski, Władysław Tyla – Wicestarosta Nowotarski, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, wójt Gminy Kamienica dr Władysław Sadowski, wójt Gminy Ochotnica Dolna Stanisław Jurkowski.
 
Pomimo nieobecności podczas protestu wójt Stanisław Jurkowski podkreśla, że zarówno osobiście jak i przez delegowanych do przygotowań protestu pracowników urzędu gminy, urząd wspierał akcję. Między innymi prowadzone były rozmowy z radnymi o przygotowaniach, z komendantem komisariatu w Krościenku, zakupione zostały odblaskowe kamizelki, które otrzymali uczestnicy Masy Krytycznej. - Deklarowałem i nadal deklaruję chęć pomocy Komitetowi Społecznemu ,,Razem dla Was", we wszystkich działaniach dotyczących akcji - zaznacza włodarz Ochotnicy Dolnej.
Autor: Aleksandra Ciesielka / Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz, Aleksandra Ciesielka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij