Po siedmiu latach Szczawnica powraca na rynek wód leczniczych

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.06.12 22:30 / news / czytano 4866 / opinie 0

Od dzisiaj pięciolitrowe opakowania są oficjalnie napełniane wodą mineralną i leczniczą w szczawnickiej Rozlewni Naturalnych Wód Leczniczych należącej do Grupy Thermaleo.

Otwarcie rozlewni Andrzej Mańkowski rozpoczął od przywitania przybyłych gości i szczególnego podziękowania za pomoc i poparcie projektu obecnemu Marszałkowi Województwa Małopolskiego Markowi Sowie i dodał: - Produkcja wody leczniczej w Szczawnicy jest bardzo potrzeba. Cieszymy się, że zrobiliśmy krok w kierunku powrotu na rynek. 

Krzysztof Mańkowski prezes Uzdrowiska zaznaczył, że odzyskane w 2005 roku Uzdrowisko jest ciągle odbudowywane. - Do tej pory moja rodzina inwestowała w bazę hotelową, gastronomię i Dworek Gościnny, w którym można znaleźć coś dla „ducha”. Ale Uzdrowisko jest także dla nas bardzo ważne. Ma ono spełniać zadania lecznicze, zapobiegać chorobom i ich rozwojowi. Rozlewnia pozwoli nam realizować kurację pitną - krenoterapię, którą teraz można będzie dodatkowo kontynuować w domu. To duży krok naprzód, przez siedem lat nie oferowaliśmy na rynku wód leczniczych a szczawnicka woda musi być mocną marką na polskim rynku. Bardzo dużo osób pomogło nam podczas tworzenia nowej rozlewni na wysokim poziomie technicznym i jakościowym - podkreślił Krzysztof Mańkowski dziękując osobom uczestniczącym w projekcie. 

- Nie wiem jak sobie wyobrażali rozwój Szczawnicy pierwsi właściciele kiedy powstawało tu Uzdrowisko 200 lat temu. Myślę jednak, że na pewno byliby zadowoleni z tempa i jakości zmian jakie zachodzą w Szczawnicy od ośmiu lat – podkreślił marszałek Marek Sowa i dodał: - To co Państwo robicie jest naprawdę imponujące i jestem tutaj nie dlatego, że otwarto jakąś inwestycję, która została wsparta z Funduszy Europejskich. Jestem tutaj dzisiaj, żeby Wam serdecznie pogratulować i podziękować za to jak duży wkład macie w rozwój Małopolski, poszerzaniu oferty turystycznej i uzdrowiskowej. Jesteśmy regionem, gdzie jest kilka uzdrowisk, ale żadne nie rozwija się tak dynamicznie jak Szczawnica. Jestem przekonany, że liczba turystów i kuracjuszy dzięki Państwa działalności będzie w Małopolsce rosła.

Po przecięciu wstęgi przed wejściem do rozlewni, już wewnątrz budynku sterylną technologię magazynowania i rozlewania wód oraz ich skład przedstawił Krzysztof Poprawa - koordynator prac związanych z linią produkcyjną wody. - Jest to jedyna taka linia produkcyjna w Polsce. Woda w kartonie ma ważność 12 miesięcy. Gdybyśmy butelkowali wodę musielibyśmy się z niej pozbyć cennego żelaza. Jedną z najważniejszych rzeczy w wodach leczniczych jest HCO3 wpływający pozytywnie na przemianę materii - mówił Poprawa. - Układ i umiejscowienie rozlewni zmusiło nas do zastosowania takich a nie innych rozwiązań. Dla Uzdrowiska Szczawnica został opracowany specjalny projekt technologi, który jest bardzo innowacyjny. Technologia ogranicza dostęp powietrza, minimalizuje kontakt pracowników z wodą i automatycznie mierzy zawartość CO2, zgodnie z obecnymi wymogami. Gdy dwutlenek węgla przekracza normy system reguluje jego zawartość. Rozwiązania zastosowane w Szczawnicy są pierwszymi tego typu w Polsce – podkreślił.

- Bardzo trudny projekt, który się udał. Niektórzy pytają: dlaczego nie rozlewamy wody do butelek? Wody leczniczej nie można rozlewać do 1,5 litrowych butelek jak wodę stołową. To nie jest woda którą pije się dużo a hermetyczne worki pozwalają utrzymać wodę zdatną do picia przez dłuższy czas po otwarciu - dodał Krzysztof Mańkowski.   

Nowa linia wybudowana została w ramach projektu pn. „Uruchomienie produkcji leczniczej wody mineralnej z wykorzystaniem innowacyjnej technologii rozlewu”, którego wartość opiewała na 750 tysięcy złotych. Jedna trzecia tej kwoty pochodzi z unijnej dotacji pozyskanej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W zakładzie będzie woreczkowanych pięć rodzajów wód leczniczych: nr 1 „Stefan”, nr 2 „Jan”, nr 3 „Helena”, nr 4 „Józefina” oraz nr 5 „Józef”. Czternaście worków pięciolitrowych na minutę, czyli około 800 worków w kartonikach na godzinę może opuszczać rozlewnię. 

Po ceremonii otwarcia, prezentacji linii technologicznej oraz degustacji wód leczniczych rozlewanych z dzbanów przez pracownice grupy Thermaleo, goście udali się na poczęstunek do Cafe Helenka. Podczas obiadu do degustacji podano czerwone wytrawne wino Cuvee Speciale Szczawnica, sprowadzane z Francji na specjalne zamówienie Uzdrowiska. 
 
Na oficjalnym otwarciu, oprócz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy byli obecni między innymi Krzysztof Faber Starosta Nowotarski, Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Robert Muszański Prezes firmy z Krynicy-Zdrój WOFIL, która dostarczyła urządzenia do rozlewni. Tomasz Słowik Prezes Związku Podhalan Oddział w Szczawnicy, Jan Hamerski Radny Województwa Małopolskiego, proboszcz parafii św. Wojciecha B.M. Franciszek Bondek, pracownicy Grupy Thermaleo oraz przedstawiciele Rady Miasta i Gminy Szczawnica.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij