Policjanci sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu

Fot. 2020.03.21 10:00 / news / czytano 556 / opinie 0

W ostatnich dniach w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wprowadzane są rozwiązania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Służby całodobowo pilnują porządku na wszystkich przejściach granicznych. Od 15 marca po powrocie do kraju wszystkie osoby zobowiązane są poddać się 14-dniowej kwarantannie, co oznacza pozostanie pod adresem podanym w karcie lokalizacyjnej. Na kwarantannie domowej pozostają także osoby skierowane na nią decyzją administracyjną.

Policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby  objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu oraz nie potrzebują pomocy. Takiej kontroli dokonują zawsze policjanci umundurowani.

Funkcjonariusze nie mają z tymi osobami bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do środka domów i mieszkań. Kontaktują się telefonicznie, dzwonią domofonem lub poprzez kontakt wzrokowy sprawdzają, czy ta osoba rzeczywiście przebywa w miejscu kwarantanny. Funkcjonariusze pytają osoby na kwarantannie czy nie potrzebują jakieś pomocy, czy są zaopatrzone w żywność, czy leki. Jeżeli są takie potrzeby informujemy odpowiednie instytucje. Taka forma wymiany informacji ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko samym policjantom, ale też osobom objętym kwarantanną.

Wobec osób, które nie stosują się do kwarantanny będą wyciągane surowe konsekwencje. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna nawet do 30 tys. złotych.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

Apelujemy!

Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną pozostańmy w domu dostosowując się do zaleceń służb sanitarnych.  

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie prosimy wszystkich mieszkańców o rozsądek i odpowiedzialność. Stosujmy się do zaleceń wydawanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Apelujemy również do młodzieży, aby pozostała w domach. Czas zagrożenia epidemiologicznego nie jest czasem na spotkania w gronie znajomych. Rodziców i opiekunów prosimy o nadzór nad swoimi pociechami, aby przypominali i wyjaśniali potrzebę unikania aktualnie kontaktu z innymi.  
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij