Pomimo sprzeciwu radnych, ceny ścieków idą w górę

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.12.06 12:13 / news / czytano 3127 / opinie 0

Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne podnosi taryfy dla zbiorowego odprowadzenia ścieków na rok 2014. Radni z Gminy Czorsztyn, Łasze Niżne oraz Krościenko n/D sprzeciwili się proponowanej podwyżce.

PPK ustaliło dla udziałowców nowe stawki opłat za odprowadzenie ścieków. Pomimo, że radni w trzech pienińskich gminach negatywnie zaopiniowali projekt uchwały, stawki od nowego roku wzrosną, gdyż jest to zgodne z przepisami, które obowiązują w spółce. Inaczej jest w Gminie Łapsze Niżne, która zaopiniowała wniosek negatywnie, ale też znalazła błędy formalne w obliczeniach przedstawionych im przez nowotarską spółkę. Dzięki temu stawki za ścieki w Łapszach utrzymane będą przez kolejne 90 dni zgodnie z cennikiem obowiązującym w 2013 roku, aż do czasu wydania decyzji w tej sprawie przez Wojewodę Małopolskiego. Z kolei w Szczawnicy ceny za odprowadzenie ścieków Rada Miejska zaopiniowała i przyjęła jednomyślnie. 

Powodem podwyżki, jak argumentował na spotkaniach z radnymi prezes PPK Dariusz Latawiec, są m.in. prognozowane zmiany warunków ekonomicznych wpływających na poziom kosztów w 2014 r. a także inwestycje wykonywane na terenie gmin. Przedstawiona taryfa gwarantuje utrzymanie płynności finansowej spółki i zostanie przeznaczona na pokrycie zobowiązań zaciągniętych na realizację inwestycji w latach poprzednich. Najwyższa podwyżka czeka mieszkańców Gminy Krościenko n/D. Stawka wzrośnie o 1 zł netto/m3, najmniej miała wzrosnąć opłata w Gminie Łapsze Niżne, bo o 20 groszy (netto).

- Spółka obiecywała nam raj, wnieśliśmy olbrzymi majątek do niej, drugi co do wielkości na Podhalu i miały być za to rekompensaty. To nasze społeczeństwo budowało kanalizację i wpłaciło własne pieniądze. W tej chwili mamy stawki wielkomiejskie, gdzie dochód na mieszkańca jest tam dwa razy większy niż w  naszej gminie. Nazywam ten system „systemem zdzierczym”. Za takim systemem nie można głosować – apelował na sesji w Krościenku radny Stanisław Orzeł.

Porównanie cen ścieków w poszczególnych gminach:

Szczawnica: 
Za 1m3 ścieków: 2013 - 7,32 zł netto, 2014 - 8,12 zł netto
 
Krościenko n/D:
Za 1m3 ścieków: 2013 - 10,92 zł netto (w tym dopłata z budżetu gminy 2,78 zł netto), 2014 - 11,93 zł netto (w tym dopłata 2,74 zł netto)

Łapsze Niżne: 
Za 1m3 ścieków: 2013 - 11,02 zł netto (w tym dopłata z budżetu gminy 1 zł netto), 2014 - 11,02 zł netto (w tym dopłata 1 zł netto)

Czorsztyn:
Za 1m3 ścieków: 2013 - 12,11 zł netto (w tym dopłata 1,5 zł netto), 2014 – 12,46 zł netto (w tym dopłata 1,5 zł netto)

Jak kształtują się stawki opłaty za ścieki w sąsiedniej Ochotnicy Dolnej? Gmina nie przystąpiła jako udziałowiec do nowotarskiej spółki, a mieszkańców obsługuje lokalny Zakład Gospodarki Komunalnej z oczyszczalnią ścieków w Tylmanowej. Na realizację projektu oczyszczalni pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i do teraz modernizuje i rozbudowuje swoją oczyszczalnię. Za 1m3 ścieków w roku 2013 mieszkańcy płacili 3,56 zł netto (w tym dopłata z budżetu gminy 1zł netto). W roku 2014  zapłacą 3,60 zł netto (w tym dopłata 0,75 zł netto). Dopłatami objęci są mieszkańcy gminy, których nieruchomość wyposażona jest w liczniki. Jest to zamierzona polityka gminy, która ma zachęcić mieszkańców do założenia tego typu urządzeń.
 
We wszystkich gminach do stawek odprowadzenia 1 m3 ścieków naliczana jest również miesięczna opłata abonamentowa. 
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij