Portki góralskie wyhaftowane

Fot. Arch. UG Ochotnica 2020.02.02 20:55 / news / czytano 591 / opinie 0

W Gminie Ochotnica Dolna realizowany był projekt „Mistrz i uczeń” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycja 2019."

W ramach projektu odbył się cykl spotkań warsztatowych z wyszywania i haftowania portek góralskich. Poprowadził je lokalny twórca ludowy Tomasz Hubiak, który od lat szyje portki dla górali pienińskich i podhalańskich. W ramach warsztatów Mistrz Tomasz przekazał swój fach i swoją wiedzę w zakresie wyszywania portek młodemu pokoleniu. Uczennicami były Marzena Gazdziak z Tylmanowej i Dominika Królczyk z Ochotnicy Dolnej. Warsztaty odbywały się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej od kwietnia do grudnia 2019 r. 

Warsztaty miały na celu ocalenie ginącego zawodu, kultywowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz pobudzenie zainteresowania wśród młodego pokolenia. Uczennice podczas warsztatów, pod okiem Mistrza, wyszyły i wyhaftowały portki górali ochotnickich i portki górali podhalańskich, które można obejrzeć w WOK w Tylmanowej jako eksponaty.  

Został również nagrany film prezentujący warsztaty. 

 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij