Powstaje nowa, ekologiczna ciepłownia w Gminie Czorsztyn

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2014.08.05 21:12 / news / czytano 3204 / opinie 0

Czorsztyński samorząd stawia na odnawialne źródła energii i czyste środowisko. 

Mija miesiąc od rozpoczęcia prac przy budowie nowej ciepłowni w miejscowości Maniowy. Nowy obiekt powstaje przy ulicy Szkolnej, w budynku Zespołu Placówek Oświatowych, gdzie w miejsce starej ciepłowni na miał węglowy i oleje ciężkie powstanie nowa, opalana granulatami z biomasy.

Przedsięwzięcie pn. „Budowa centralnego systemu ciepłowniczego obiektów użyteczności publicznej Gminy Czorsztyn, wykorzystującego odnawialne źródła energii” wpłynie na poprawę czystości powietrza w regionie poprzez redukcję zanieczyszczeń, a także w skutek zamiany kotła olejowego na kocioł na biomasę pozwoli wygenerować Gminie realne oszczędności. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwiec 2015 r.

Prace wykonuje firma NOVUM – Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z Krosna, która na dzień dzisiejszy zrealizowała następujący zakres robót: 
- przygotowano teren, wyrównano oraz wzmocniono podłoże,
- wykonano część robót adaptacyjno- budowlanych kotłowni obejmujących m.in. montaż kotłowni,
- rozbudowano istniejące pomieszczenia  oraz dostosowano je do potrzeb magazynu biomasy wraz z infrastrukturą komunikacyjną, w tym: wykonano sieć cieplną w każdym z obiektów, 
- wykonano częściową termomodernizację obiektów podłączonych do kotłowni (budynek Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej – okna oraz docieplenie).

Kwota zadania to 4 656 120 zł, z czego dofinansowanie z MRPO wynosi 3 916 956 zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała kwota tj. 739,164 zł stanowi wkład własny Gminy Czorsztyn.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij