Propagują turystykę w Pieninach od 120 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.06 14:34 / news / czytano 3136 / opinie 0

Do końca września w galerii Gminnego Centrum Kultury można oglądać wystawę zachowanych pamiątek, fotografii oraz innych eksponatów pozyskanych od działaczy i sympatyków Oddziału PTTK w Krościenku n/D.

W dniach 16-18 sierpnia 2013 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddziały w Krościenku i Szczawnicy świętowały jubileusz 120-lecie Oddziału Pienińskiego PTTK. Pierwsze dwa dni obchodów miały miejsce w Szczawnicy. Gościem honorowym obchodów była Pani Elżbieta Dzikowska. W trzecim dniu w Krościenku, podczas uroczystości miejscowy oddział przygotował okolicznościową wystawę poświęconą historii miejscowości i swojej działalności prezentowaną do końca września w galerii Gminnego Centrum Kultury w Krościenku n/D.

Pośród zgromadzonych pamiątek zobaczyć można m.in. pochodzący z lat 50. XX wieku strój kobiecy i męski oraz narty jesionowe, trofea sportowe zgromadzone przez Mariana Jarosza a zdobywane przez sekcję kajakarstwa górskiego działającą przy PTTK w latach 1956-1980, szereg fotografii przygotowanych przez Wiktora Ćwietniewicza. Niewątpliwie jedną z cenniejszych pamiątek są tablice ze zdjęciami członków Koła Przewodników Beskidzkich w Krościenku n/D wykonane przez Franciszka Kolkowicza. Zachowały się również dokumenty członkowskie, legitymacje, odznaczenia, dyplomy oraz listy gratulacyjne.

W wystawionej w galerii Księdze Pamiątkowej widnieje wpis: - Bardzo ciekawa wystawa, wiele wspomnień, wzruszeń i znajomych twarzy na starych fotografiach. Wszystkim przewodnikom i działaczom PTTK życzę pomyślności i sukcesów w działaniach." 

Ekspozycja jest efektem pracy i zaangażowania głównie czterech osób: Stanisławy Jandura, Mariana Jarosza, Wiktora Ćwiertniewicza oraz Michała Jandury. Warto zobaczyć.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij