Regulamin do poprawki

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.10 19:45 / news / czytano 2600 / opinie 0

Podczas roboczego spotkania w sprawie opracowania regulaminu dla korzystających w przyszłości ze ścieżek pieszych, rowerowych i narciarskich projektu "enklawa" nie brakowało pytań i wątpliwości. Regulamin musi zostać poprawiony.

Spotkanie, na które włodarz Ochotnicy Dolnej Stanisław Jurkowski zaprosił m.in. przedstawicieli Gorczańskiego Parku Narodowego, Centralnego Ośrodka Turystki Górskiej PTTK w Krakowie, Nadleśnictwa Krościenko, Gminy Krościenko nad Dunajcem, Gminy Czorsztyn, Gminy Kamienica oraz dr inż. Przemysława Kowalskiego i dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa z sekcji Architektury Krajobrazu KUiA O/PAN Kraków było roboczym spotkaniem, podczas którego zaproszeni goście mogli wyrazić swoje obawy i wątpliwości a także zasugerować konieczne zmiany w regulaminie korzystania ze ścieżek w obrębie kończącej się realizacji zadania pn. „ Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”.
 
- Szlaki pieszo-rowerowe z tego co wiem są poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, chodzi głównie o to, by ciąg ruchu rowerowego nie przenosił się w miejsca należące do parku i to budzi nasze obawy. Punkt czwarty regulaminu mówi o bezwzględnym zakazie poruszania się pojazdów mechanicznych, stąd mam pytanie jak będzie to egzekwowane? - pytał przedstawiciel GPN.
 
Z kolei Olaf Dobrowolski nadleśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Krościenko nie widzi problemu w kwestii pojazdów mechanicznych. - Nie rozmawiajmy o wjeździe sprzętu motorowego jaki by on nie był i zaprzęgów konnych co podkreślam. Te kwestie jednoznacznie określa ustawa o lasach z września 1991 roku i nie ma dyskusji, po co to w ogóle zapisywać? - akcentował Dobrowolski i podkreślał, że same służby parku, nadleśnictwa, policji tego problemu nie załatwią, bo to obywatele muszą wreszcie dojrzeć do tego. - Myślę, że państwo doskonale wiecie na terenie gminy, kto z sąsiadów ma motor, quad, cross, pojazdy niezarejestrowane i możecie podać godzinę kiedy wyjeżdża - mówił nadleśniczy.
 
Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego podkreślali, że utrzymanie ponad 60 tys. km szlaków turystycznych bez Lasów Państwowych byłoby niemożliwe. - Przy turystyce pieszej wiatrołomy czy inne przeszkody na trasie nie są tak niebezpieczne natomiast przy dużych prędkościach dla rowerzystów czy narciarzy mogą być problemem - mówił Jerzy Kapłon skarbnik ZG PTTK. Co istotne Kapłon zaznaczył, że stanowisko Zarządu Głównego PTTK jest takie, że Towarzystwo nie jest stroną i nie uważa za możliwe umieszczanie jakichkolwiek informacji, że współtworzyło bądź akceptuje regulamin korzystania z enklawy.  - Uważamy, że wprowadzenie na szlaki oznakowane przez innego operatora innych szlaków wymaga zgody, jest naruszeniem dobrych obyczajów które nie mając mocy prawnej.
 
W tekście autorstwa dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa - pracownika politechniki Krakowskiej wydziału Architektury Krajobrazu, odczytanym podczas spotkania czytamy: - Oprócz podniesienia atrakcyjności turystycznej gminy jest promowanie turystyki kulturowej, zrównoważonej w obszarze Gorców, oraz podnoszenie przez edukację szacunku do gór. Wielgus pisze także, że projekt wymagał będzie monitoringu, identyfikacji kierunków i dynamiki przemian dla utrzymania trwałości projektu. W stosunku do właścicieli gruntów i nieruchomości należy rozpatrzyć możliwość opracowania identyfikatorów uprawniających do poruszania po całości. 
 
- Określenie i egzekwowanie zasad użytkowania systemu powstałego w wyniku projektu "enklawa" oraz zarządzanie nim ma ograniczać zagrożenia, łagodzić konflikty podnosząc bezpieczeństwo i kulturę użytkowania turystycznego i gospodarczego udostępnianego i chronionego terenu. Za działania te odpowiedzialna jest Gmina Ochotnica Dolna. Konieczne jest określenie zasad i regulaminów (...). Zasadnicze zagadnienie proponowane do ujęcia w regulaminie: hierarchia ruchu: pierwszeństwo ruchu pieszego, zarówno w lecie jak i zimie, w kolejności ruch rowerowy w lecie, narciarski w zimie na końcu pojazdy mechaniczne dopuszczone do ruchu na danym odcinku - proponuje Wielgus i zaznacza, że ważne jest też, aby wraz z projektantami i prawnikami opracować szczegółowe regulaminy dotyczące wież widokowych, altan widokowych, tablic pulpitowych i wolno stojących.

Reasumując: W regulaminie znaleźć się powinny maksymalnie skrócone ważne informacje. Poprawiony regulamin ma zostać w najbliższym czasie rozesłany do instytucji i osób uczestniczących we wtorkowym spotkaniu.
 
Projekt pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna” to przedsięwzięcie, które kosztować będzie Ochotnicę Dolną ponad 3 mln. złotych, z czego dofinansowanie 2.1 mln. zł. pozostała kwota stanowi wkład własny Gminy. Przewidywane zakończenie realizacji inwestycji to koniec października br.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij