Rolnicy ze Sromowiec mają dość dzikiej zwierzyny, chcą rekompensaty finansowej za poniesione straty

Fot. 2014.08.31 12:10 / news / czytano 2412 / opinie 0

Z roku na rok w Sromowcach Wyżnych wzrasta ilość szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną a w szczególności przez dziki, sarny i jelenie. 

Rolnicy wystosowali w tej sprawie pismo do dyrektora Pienińskiego Parku Narodowego z prośbą o rekompensatę finansową za wyrządzone szkody oraz o zmniejszenie populacji tych zwierząt. W piśmie czytamy: - Zwierzyna podchodzi do naszych domów i ogrodów, niszczy uprawy (...) Odszkodowania wypłacane rolnikom w ubiegłych latach były symboliczne i nieadekwatne do poniesionych szkód. Zmuszeni jesteśmy do radykalnych działań, bo nasza ciężka praca nie przynosi efektów. Wnioskujemy o należytą rekompensatę finansową i zmniejszenie populacji dzików, jeleni i sarny.

W proteście rolnicy zaznaczają także, że ich zbulwersowanie jest na tyle duże, że są zdecydowani do zorganizowania polowań na zwierzynę w obrębie własnych gospodarstw i domów chroniąc w ten sposób ich prywatną własność. Pod pismem podpisał się Franciszek Górecki sołtys wsi, Rada Sołecka oraz mieszkańcy. W sumie zebrano 24 podpisy.

W lipcu br. podczas jednego z trzech spotkań jakie odbyły się już w tej sprawie, dyrektor PPN Michał Sokołowski odniósł się do działań parku w celu ograniczenia szkód, ilości odstrzelonych dzików, uwarunkowań i ograniczeń prawnych do jakich park musi się stosować. - Dyrektor obiecał nam, że do dzisiejszej sesji Rady Gminy 28. sierpnia, przygotuje wnioski z odbytych spotkań w tej sprawie, które miałyby zostać przedstawione Ministrowi Środowiska. Niestety nie otrzymałem jeszcze żadnej informacji ani telefonu - zaznacza sołtys.

Rolnicy wysłali swój protest także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministra Środowiska. Obecnie czekają na odpowiedź.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2000 - 2012 populacja dzika w Polsce wzrosła z 118 tysięcy do 255 tysięcy. W samym Województwie Małopolskim myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego w sezonie 2011/2012 odstrzelili ponad 3 tysiące dzików.

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij