Szczawnica - atrakcje turystyczne dla każdego (artykuł we współpracy z partnerem)

Fot. 2021.07.25 13:22 / news / czytano 1407 / opinie 0

Co warto zobaczyć w Szczawnicy. Gdzie na wakacje. Spływ Dunajcem. Aktywny wypoczynek. Czy warto odwiedzić Szczawnicę? Zobacz najlepsze atrakcje Pienin!

Szczawnica - 10 atrakcji, których nie możesz przegapić podczas wakacji w górach

Kiedy słyszysz o wyjeździe w góry, pewnie na myśl przychodzi ci tłoczne i coraz droższe Zakopane. A przecież piękne widoki i uzdrowiskowa atmosfera czekają na Ciebie zaledwie godzinę drogi od stolicy Tatr, w samym sercu Pienin. Szczawnica, bo o niej właśnie mowa, to obowiązkowy punkt na mapie każdego wielbiciela spływów kajakowych oraz wędrówek górskich. Właściwie każdy znajdzie tam coś dla siebie - zarówno amatorzy aktywnego sportu, jak i preferujący błogie lenistwo. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Szczawnicy i jej bliskich okolicach!

Szczawnica - atrakcje turystyczne dla każdego

Szczawnica to dość znana miejscowość uzdrowiskowa, leżąca w dolinie potoku Grajcarek, na wschód od Nowego Targu, niedaleko Zalewu Czorsztyńskiego. Słynie ona z niepowtarzalnego mikroklimatu oraz źródeł leczniczych wód mineralnych. Co roku turyści przyjeżdżają tutaj, aby korzystać z dobrodziejstw natury i świeżego, górskiego powietrza.
 
Wybierając wypoczynek w okolicy, masz do dyspozycji widokowe szlaki piesze i trasy rowerowe, sanatoria wykorzystujące naturalne metody leczenia, atrakcje wodne czy zabytki architektury, a to wszystko w połączeniu z rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną.

Nie bez powodów Szczawnica określana jest mianem Królowej Polskich Zdrojów.

Sokolica i Trzy Korony

Miłośnicy górskich wędrówek koniecznie za cel powinni obrać dwa najpopularniejsze, a zarazem najbardziej widowiskowe szczyty Pienin.

Można zdobyć je zarazem oddzielnie, jak i podczas jednodniowej wycieczki szlakami ze Szczawnicy, Krościenka czy Sromowców Niżnych. Szlaki nie są zbyt wymagające, trudności może przysporzyć jedynie kilka bardziej stromych podejść.

Sokolica to doskonały punkt widokowy. Jej nazwa pochodzi od niegdyś gniazdujących tam sokołów. Dziś niestety ich tam już nie spotkamy, natomiast wciąż możemy obejrzeć kultową już sosnę reliktową, rosnącą nad stromym urwiskiem. Najkrótszy szlak niebieski ma swój początek w Szczawnicy, a dodatkową atrakcją będzie przeprawa flisacka przez Dunajec. Jest to jednak opcja dostępna jedynie w sezonie.

Najbardziej rozpoznawalnym szczytem Pienin sÄ… Trzy Korony, ze wzglÄ™du na charakterystyczne, biaÅ‚e skaÅ‚y. Na najwyższej turni znajduje siÄ™ platforma widokowa, z której możemy podziwiać wspaniaÅ‚Ä… panoramÄ™ Tatr, Gorców, Beskidu SÄ…deckiego i Doliny Dunajca. Co ciekawe, Trzy Krony nie sÄ… najwyższym szczytem w Pieninach, mimo że powszechnie istnieje taka opinia. Ten tytuÅ‚ należy do szczytu Wysoka. 

Spływ Dunajcem

Będąc w górach grzechem jest nie spróbować jednej z największych atrakcji, jaką jest spływ Dunajcem. Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i wiedzie urzekającym przełomem Dunajca, uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Po drodze nie tylko zobaczymy zapierające dech ściany skalne, ale również aktywnie zwiedzimy Pieniński Park Narodowy. Trasy mają od kilku do nawet kilkudziesięciu km długości i są o różnym stopniu trudności.
 
Spływ możemy odbyć na tratwie flisackiej, jednak o wiele ciekawsze może okazać się wynajęcie kajaku lub pontonu. Zalety takiego rozwiązania to między innymi:
  • aktywność fizyczna - wiosÅ‚owanie wzmacnia mięśnie pleców, brzucha czy rÄ…k,
  • możliwość zrobienia przystanku - możesz podziwiać najpiÄ™kniejsze widoki tak dÅ‚ugo, jak tylko chcesz,
  • swoboda - pÅ‚yniesz swoim tempem, możesz przepÅ‚ynąć w dowolnym miejscu na rzece (pamiÄ™taj o zachowaniu ostrożnoÅ›ci i respektowaniu innych uczestników spÅ‚ywu),
  • dzielenie wrażeÅ„ z bliskimi - wynajmujÄ…c kajak lub ponton nie musisz siÄ™ krÄ™pować obecnoÅ›ciÄ… innych turystów.

Szczawnicy spÅ‚ywy Dunajcem kajakiem i pontonem oferuje Port Pienin, który zapewnia peÅ‚ne wyposażenie, transport na spÅ‚yw, a także darmowy parking w Szczawnicy. 

Velo Dunajec 

Ścieżka rowerowa wzdłuż Dunajca jest najpiękniejszą trasą rowerową w Polsce. Całość ma długość prawie 240 km i rozciąga się pomiędzy Zakopanem a Wietrzychowicami. Po drodze mijamy pasma górskie, jeziora i zamki, aktywnie zwiedzając Małopolskę. Wzdłuż wygodnej, asfaltowej trasy rozmieszczone są również specjalne punkty postojowe dla rowerzystów.

Na szczególną uwagę zasługuje trasa przebiegająca obok Jeziora Czorsztyńskiego oraz przełomu Dunajca, zapewniająca bardzo atrakcyjne widoki na zalew czy zamek w Niedzicy. Niezależnie od tego, czy przejedziesz 5, 50 czy 100 kilometrów, z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wspomnień z wakacji w górach oraz sporej satysfakcji.

Dużym udogodnieniem jest możliwość wypożyczenia roweru - nie trzeba martwić się transportem czy bezpieczeństwem swojego. To także dobra wyjście dla osób, które nie posiadają roweru, a chcą aktywnie spędzić czas na wakacjach. Spory wybór rowerów i akcesoriów w atrakcyjnej cenie znajdziecie TUTAJ.

Wąwóz Homole

Miłośnikom natury z pewnością do gustu przypadnie położony w pobliżu wsi Jaworki V-kształtny Wąwóz Homole. Przez jego dno przebiega potok Kamionka, tworzący niezwykle urokliwe kaskady. Ściany wąwozu sprawiają wrażenie kolorowych, przybierając przy tym fantazyjne kształty. W rozszerzeniu doliny rozciąga się widok na najwyższy szczyt Pienin. Z tego momentu można także kontynuować podróż szlakiem niebieskim, zdobywając Wysoką czy Durbaszkę.

Wodospad Zaskalnik

Około 3 km od centrum Szczawnicy znajduje się niewielki, ale za to bardzo urokliwy wodospad. Spacer w to miejsce jest ciekawą propozycją dla turystów w każdym wieku, zarówno rodzin z dziećmi jak i seniorów. Można także włączyć oglądanie wodospadu jako punkt wycieczki rowerowej, przez czarny szlak wzdłuż potoków: Sopotnickiego i Jastrzębiego. Wodospad ma krystaliczną wodę i zazwyczaj płynie spokojnym nurtem. Warto wybrać się na wycieczkę zwłaszcza po opadach, kiedy przybiera na sile.

Zabytki architektury i atrakcje turystyczne Szczawnicy

Poza tymi związanymi z niepowtarzalną naturą istnieją inne liczne atrakcje w Szczawnicy, których nie można przegapić. W końcu jest to miasto uzdrowiskowe, a więc nie może zabraknąć tam typowej dla takich miejsc infrastruktury czy architektury.

Pijalnia wód

Będąc w Szczawnicy na pewno trzeba pospacerować po Placu Dietla i odwiedzić mieszczącą się w klimatycznym Domu nad zdrojami pijalnię wód. Warto spróbować jednej z sześciu słynnych, leczniczych szczaw, wydobywanych w tej okolicy. Wykorzystuje się je w leczeniu rozmaitych chorób i schorzeń. Ponadto mieści się tam galeria z sezonowymi wystawami sztuki. Po wyjściu można jeszcze udać się również na relaksujący spacer po urokliwym parku górnym.

Kościół św. Wojciecha

Na uwagę zasługuje również neogotycki kościół, wyróżniający się strzelistą kopułą. W środku znajdziemy bogato zdobione wnętrze i polichromię. W świątyni sprawowane są codzienne Msze Święte, na które warto się wybrać będąc osobą wierzącą. Widok kościoła, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny robi spore wrażenie.

Zabytkowe wille

Spacerując po uliczkach uzdrowiska napotykamy mnóstwo pięknych, drewnianych i zabytkowych willi. Charakteryzują się fantazyjnymi werandami i zdobieniami, a w wielu z nich mieszczą się pensjonaty oferujące noclegi i kawiarenki. Centrum kulturalne miasta stanowi natomiast Dworek Gościnny, w którym mieści się centrum kongresowe oraz odbywają się koncerty i spektakle.

Kolejka na PalenicÄ™

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych w Szczawnicy jest kolej linowa na Palenicę. Dolna stacja kolejki znajduje się w samym centrum miasta, a tuż obok jest promenada nad Grajcarkiem - również warto ją odwiedzić. Palenica to niezbyt wysoka góra, jednak po wyjeździe na szczyt możemy podziwiać wspaniałe widoki na Trzy Korony, Sokolicę oraz przy sprzyjającej aurze Tatry. Latem możliwy jest również zjazd zjeżdżalnią grawitacyjną.

Muzeum Pienińskie w Szczawnicy

Szczawnica posiada bogatą historię i kulturę, które możemy poznać odwiedzając Muzeum Pienińskie. Wystawy złożone są z pamiątek i zbiorów nawiązujących do życia szczawnickich górali, dziejów uzdrowiska oraz życia słynnych osób związanych ze Szczawnicą.

Czy warto przyjechać do Szczawnicy?

Szczawnica to na pewno obowiązkowy punkt na mapie kiedy wybierasz się w góry. Nie brakuje tam atrakcji, więc nie ma mowy o nudzie lub nieudanych wakacjach. Szczególnie warto zdecydować się na spływ Dunajcem, który dostarcza wrażeń i emocji. Tak więc nie wahaj się i odwiedź Królową Polskich Zdrojów!




Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij