Szczawnica: Uroczystość 77. rocznicy upamiętniającej poległych na Przysłopie

Fot. 2021.02.19 19:36 / news / czytano 362 / opinie 0

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy dnia 19 lutego 2021 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK.

O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał Pan Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.

W związku z panującymi obostrzeniami uroczystość była bardzo skromna i ograniczona do minimum. Hołd poległym przybyli złożyć przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz oraz Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, a także przedstawiciele szkół i dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy oraz LO w Krościenku n.D.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.

Krótkie przypomnienie historii…
21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców.
Autor: oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij