Szczawnica w trosce o jakość powietrza - przyjdź na spotkanie

Fot. 2015.03.25 12:33 / news / czytano 3041 / opinie 0

Jakość powietrza w Szczawnicy nie jest dobra, ale wygląda na to, że niebawem to się zmieni.

Już w 2007 roku Szczawnica postawiła na ekologiczne rozwiązania. Wtedy niemal 1/3 mieszkańców Uzdrowiska skorzystała z systemu solarowego. Przedsięwzięcie dofinansowane było z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ograniczył znacznie emisję dwutlenku węgla. System sprawdzał się poza sezonem grzewczym, jednak wraz z nadejściem zimy problem czystości powietrza wracał. 

Władze Szczawnicy rozpoczęły także działania nad gazyfikacją miasta, które miało być alternatywą grzewczą dla mieszkańców i instytucji w okresie zimowym. W roku 2011 zakładano, że szczawniczanie z gazu ziemnego korzystać będą najdalej w 2015 roku. Temat budowy sieci gazowej powrócił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. 

- Projekt związany z gazyfikacją Szczawnicy został złożony w październiku ubiegłego roku do Ministerstwa Gospodarki i  na dzień dzisiejszy jest wysoko w punktacji jednak pojawia się problem taki, że dofinansować można projekty polegające na rozpoczęciu działalności lub rozpoczęcie całkowicie nowego projektu. Mamy paradoksalną sytuację, ponieważ część dzienników budowy została pobrana ze względu na upływający termin pozwolenia na budowę. Projekt podzielony jest na odcinki i do tych pierwszych wydane zostały dzienniki budowy, a to traktowane jest przez Ministerstwo jako rozpoczęcie budowy. W takiej sytuacji odcinki te powinny zostać wyłączone z przyszłego dofinansowania - tłumaczy burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Niezgoda zapewnia, że prowadzone są rozmowy z Ministerstwem, by znaleźć rozwiązanie dla tej patowej sytuacji. - Z jednej strony trzeba pobrać dziennik a jak się już go pobierze to tak jakby rozpoczęło się inwestycje i nie można dostać dofinansowania. Opracowujemy swoje stanowisko, potwierdzone opiniami budowlanymi, żeby pobranie dziennika budowy nie było traktowane jak jej rozpoczęcie - dodaje włodarz.

Miasto obecnie opracowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, którego posiadanie jest jednym z warunków otrzymania znaczących środków dotacyjnych zarówno dla instytucji jak i osób prywatnych, które w przyszłości mogłyby otrzymać wsparcie finansowe na wymianę istniejących źródeł ciepła oraz zainstalowanie odnawialnych źródeł energii. Dlatego w najbliższy piątek (27 marca) o godzinie 15.00 burmistrz zaprasza na spotkanie z ekspertami opracowującymi Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Spotkanie odbędzie się w sali Kina Pieniny, porozmawiać można będzie m.in. o możliwości wymiany źródeł ciepła.

- Zależy mi na podejmowaniu szeregu działań, których efektem będzie poprawa jakości powietrza w naszej Gminie, zarówno z racji jej walorów środowiskowych jak i turystyczno-rekreacyjnych a także umożliwienie instytucjom i osobom prywatnym pozyskania środków finansowych na dalszą modernizację instalacji grzewczych - podkreśla Niezgoda.

Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij