Szczawnicki deptak zdrojowy i Quo Vadis

Fot. Agnieszka Stopka 2016.09.06 07:58 / news / czytano 2354 / opinie 0

W sobotę 3 września pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza przy ulicy Zdrojowej w Szczawnicy w godzinach około południowych odbywało się czytanie fragmentów Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

Szczawnica włączyła się w akcję pod hasłem Narodowe Czytanie, odbywającą się w całej Polsce pod patronatem pary prezydenckiej, tym chętniej, że w mieście stoi pomnik polskiego noblisty. Działa tu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza, popularna "Jedynka".

Ponadto autor Quo Vadis niejednokrotnie Szczawnicę odwiedzał. Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. W tym roku przypada 120-ta rocznica wydania tej wielkiej powieści i z tego powodu do akcji popularyzującej czytanie wybrano właśnie Quo Vadis. Dzięki pięknej pogodzie akcję można było zorganizować w plenerze, co bardzo spodobało się uczestnikom jak i kuracjuszom przechadzającym się po zdrojowym deptaku. Z zainteresowaniem przyglądali się przygotowanej przez uczniów "Jedynki" inscenizacji (postacie z powieści) oraz dekoracji. Przysłuchiwano się czytanym fragmentom opisującym wątki historyczne, religijne, miłosne, sceny batalistyczne i dramatyczne jak np. pożar Rzymu czy męczeństwo chrześcijan.

We wspólnym czytaniu jako lektorzy udział wzięli uczniowie i nauczyciele ze wspomnianej już Szkoły Podstawowej nr 1, szczawnickiego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej, księża ze szczawnickiej parafii, przedstawiciele władz samorządowych i Rady Miejskiej Szczawnicy. Fragment słynnego dzieła przeczytał też dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica. Podsumowując akcję powiedział: - Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i do zobaczenia w przyszłym roku. Nie wiadomo, jaki będzie tytuł akcji za rok, ale może tez uda się ją zorganizować w plenerze np. w Parku Dolnym czy na Placu Dietla.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij