Uroczysta akademia z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej w Krościenku

Fot. Zdzisław Soliwoda 2015.11.10 20:58 / news / czytano 6227 / opinie 0

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D. przygotowali tradycyjny montaż słowno-muzyczny.

Dzięki inscenizacji młodsi koledzy i koleżanki mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Prawie sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów. Przedstawiona w narracji I Wojna Światowa, pomimo grozy, zniszczeń i wielu ludzkich tragedii, zakończyła się dla Polaków wielkim sukcesem. Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała wracającemu z więzienia w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Dzień 11 listopada został zaprezentowany przez uczniów klas piątych jako finał i uwieńczenie długiej drogi Polaków ku niepodległości.

Na zakończenie przedstawienia Dyrektor Szkoły Małgorzata Koterba podziękowała występującym uczniom, nauczycielom zaangażowanym w tę akademię: Monice Gębali, Ewie Majerczak, Zdzisławowi Soliwodzie, oraz całej młodej widowni za wzorowe zachowanie.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij