VII edycja Biegu Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczawnicy

Fot. 2019.03.04 19:17 / news / czytano 879 / opinie 0

3 marca 2019 odbyła się VII już edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Bieg odbył się w 360 miastach w Polsce. W tym roku, po raz drugi, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP zorganizowało bieg w Szczawnicy. 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Wojciecha BM w Szczawnicy, gdzie odprawiono Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Początek biegu i meta miały miejsce na placu przy PKL w Szczawnicy. O godzinie 11.30 nastąpiło uroczyste otwarcie tego wydarzenia i  odśpiewano hymn państwowy. Wszystkich uczestników, zaproszonych gości powitał Dyrektor Centrum - Jan Jurek. Głos zabrali również:  Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, Sekretarz Urzędu Gminy Ochotnica Dolna Maria Łojas- Jurkowska, Radni Powiatu Nowotarskiego Jan Komorek oraz Tomasz Hamerski.
 
W organizacji imprezy pomógł również samorząd Miasta i Gminy Szczawnica poprzez zabezpieczenie tras przez druhów OSP Szczawnica, Straż Miejską i opiekę GOPR-u oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Dla uczestników biegu przygotowano dwie trasy. Pierwsza na dystansie 1963 m, będąca symbolem daty i śmierci ostatniego z pośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps ”Lalek”.  Druga trasa mierzyła ok. 4 km. Patronat honorowy oraz nagrody dla zwycięzców ufundowali Anna Paluch - Poseł na Sejm, Jan Hamerski - Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz CKiW OHP Szczawnica. W zawodach uczestniczyło blisko 100 zawodników. Zmagania sportowe przebiegały sprawnie i o godzinie 13.15 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Zwycięzcy tegorocznego biegu:
1963m - I miejsce – Maciej Knutelski, II miejsce – Michał Morawczyński, III miejsce – Antoni Plewa
4km - I miejsce – Błażej Knutelski, II miejsce - Mateusz Urban, III miejsce – Krzysztof  Ziemianek

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe medale. Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjno- historyczna "Żandarmeria". W trakcie zawodów można było także obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom - żołnierzom wyklętym, którą przygotowała młodzież Centrum. Wystawa upamiętniała walczących z władzą ludową w latach 1945-1963. Dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała żołnierską grochówkę i gorącą kawę i herbatę. Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, partnerom i gościom dziękujemy za przybycie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Autor: Katarzyna Mastalska, Anna Marzec
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij