VII Jarmark Krościeński

Fot. Anna Borkowska 2013.07.23 13:30 / news / czytano 2993 / opinie 0

W weekend w krościeńskim Amfiteatrze pod Wierzbą zaprezentowali się twórcy ludowi oraz zespoły folklorystyczne w ramach cyklicznej imprezy organizowanej przez Urząd Gminy i Gminne Centrum Kultury w Krościenku n/D.

W sobotę na scenie wystąpił Zespół Młodych Podhalan działający przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu oraz miejscowy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny". Spotkanie zakończyła projekcja archiwalnego filmu ze zbiorów Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich pt. " Pieniny - Spływ 91 rok".

W niedzielne popołudnie dla uczestników Jarmarku swoją pracę pokazali twórcy ludowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich oraz zaproszeni z Myślenic oraz Starego Sącza. Na scenie zagrała kapela Jaśka Kubika z Krościenka, zespół "Jaworcanie" wystąpił z muzyką Karpat, Pienin, Spisza i Orawy oraz grupa śpiewacza "Krościeńcanki". Licznie przybyli goście oraz mieszkańcy mogli posłuchać gry Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku. Spotkanie zakończyło się spektaklem zatytułowanym  "Chłopskie niescęście" wg opowiadania Anieli Gut-Stapińskiej w wykonaniu Zespołu Teatralnego "Śwarni". 

- Jestem bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. Amfiteatr zarówno w sobotę jak i niedzielę był wypełniony, publiczność dopisała. - Podkreśla Józef Szałwia, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krościenku n/D.

Tradycja krościeńskich jarmarków sięga XVI wieku. Miasto z nadania królewskiego w 1568 roku otrzymało przywilej organizowania jarmarków jesienią w odpust parafialny na Wszystkich Świętych i wiosną na Zielone Świątki. Jarmarki trwały wtedy przez dwa tygodnie.

Każdego roku w lipcu, w ramach podtrzymywania i kultywowania tradycji, w Krościenku n/D organizowane są spotkania z autentyczną kulturą góralską. Współorganizatorami tegorocznej imprezy byli; Stowarzyszenie Artystów Pienińskich oraz Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij