W Kluszkowcach potrzebna nowa szkoła

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.03.23 11:42 / news / czytano 3850 / opinie 0

Za koniecznością budowy nowej Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach opowiada się nie tylko grono pedagogiczne placówki, ale także rodzice i lokalni samorządowcy. Problem w tym, skąd pozyskać pieniądze na inwestycję, na którą potrzeba minimum 5 mln złotych.

Remont starej ponad stuletniej szkoły nie wchodzi w grę. Szkolne sale są ciasne a do tego sufity podparte specjalnymi belkami, wąskie korytarze, niskie stropy w ciągach komunikacyjnych. W tak wyglądającej szkole uczy się ponad 200 dzieci. Od 1. września 2015 roku, zgodnie ze zmianą ustawy o systemie oświaty, gmina zostanie zobowiązana do zapewnienia wszystkim dzieciom czteroletnim, a od 1. września 2017 roku również dzieciom trzyletnim miejsca do realizacji wychowania przedszkolnego. Wtedy ilość dzieci uczęszczających dodatkowo może wzrosnąć.

Kilka lat temu czorsztyński samorząd z byłym wójtem Waldemarem Wojtaszkiem planował przebudowę tej placówki. Była nawet zrobiona dokumentacja, ale projekt opiewał na sumę około 20 mln złotych. Teraz wymaga modernizacji. - W starym projekcie są zaplanowane podpiwniczenia, z których musimy w całości zrezygnować, dobudować pomieszczenie na kotłownię, projekt  dostosować do klasy energetycznej budynku i pozyskać co najmniej 14 sal lekcyjnych.  Po przeanalizowaniu sytuacji budżetowej gminy możemy wygospodarować około 5-6 mln złotych. Oczywiście nie jest to kwota realna w jednym roku budżetowym – mówi Rafał Jandura zastępca wójta. 

Tadeusz Wach, wójt czorsztyńskiej gminy, doskonale zdaje sobie sprawę z fatalnej sytuacji w szkole i chce, aby potrzeby uczniów zostały szybko zaspokojone poprzez wybudowanie nowoczesnej placówki z zapasem sal lekcyjnych. - W chwili obecnej nie ma środków unijnych przeznaczonych na budowę szkół. Zorganizowałem kilka spotkań, wraz z panią dyrektor Lucyną Pasich i przewodniczącą Rady Rodziców byliśmy w Krakowie w rożnych instytucjach. Uzyskane przez nas informacje pokrywają się ze sobą. W nowej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 oświata, kultura i sport są wyłączone z dofinansowania, furtką są mniejsze programy przeznaczone na rewitalizację i wyposażenie budynków – podkreśla wójt.

Najwcześniej nowa szkoła powstałaby za dwa, trzy lata. Obecnie, istniejący projekt szkoły, gmina musi dostosować do wymogów. Na to potrzeba około pół roku. Powołana ma zastać komisja, która wraz z projektantem uzgodni zmiany w dokumentacji i określi najbardziej pilne potrzeby lokalowe. Na dzień dzisiejszy samorządowcy nie planują budowy przy szkole podstawowej sali sportowej. Wiązałoby się to z dodatkowym kosztem około 3 mln złotych. Na to gminy na razie nie stać.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij