W Krościenku najmniej, w Ochotnicy najwięcej

Fot. 2020.04.03 19:34 / news / czytano 1828 / opinie 0

Według danych z dzisiaj z godziny 12:00 na terenie Gminy Krościenko n.D osób w kwarantannie domowej jest 17. Liczba ta obejmuje osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem a także  wracające z zagranicy. 

W Szczawnicy liczba osób w kwarantannie to 18, w Gminie Czorsztyn 44, a w Gminie Ochotnica Dolna 62. Nowotarski Sanepid podkreśla, że ilość osób zmienia się z godziny na godzinę. 

Kwarantanna, zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych; czyli kluczowy jest fakt, że osoba nie ma objawów choroby oraz to, że nie powinna kontaktować się z innymi osobami. Czas kwarantanny dla osób powracających z miejsc, gdzie występuje zakażenie koronawirusem wynosi 14 dni, a o rodzaju kwarantanny (domowa, lub w wyodrębnionym miejscu) decyduje Inspektor Sanitarny.

Osobie takiej nie wolno wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do takiej osoby także przychodzić.

Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Jeśli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, możesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).
 
Pamiętaj! Za złamanie zasad kwarantanny w czasie zagrożenia epidemicznego grożą wysokie kary nawet do 30 tysięcy złotych. Jeśli zauważysz osobę wracającą z zagranicy, która nie stosuje się do przepisów pozostania w kwarantannie powinieneś powiadomić o tym policję.
Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij