W Krzywej Jabłonce wspominano zmarłych szczawnickich artystów

Fot. Agnieszka Stopka 2016.11.20 21:45 / news / czytano 2834 / opinie 0

W niedzielę 19 listopada w galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy odbyły się tzw. Artystyczne Zaduszki czyli pełen zadumy wieczór, podczas którego wspomina się ludzi zasłużonych dla szczawnickiej kultury.

Pierwszą postacią, o której był Józef Szalay, twórca uzdrowiska Szczawnica. Dawny właściciel Zdroju w wieloraki sposób przyczynił się do rozwoju lokalnej kultury upowszechniając Spływ Dunajcem, będąc pomysłodawcą godeł Szalayowskich. Szalay był również malarzem i tworzył np. portrety. Rok 2016 w Szczawnicy okrzyknięto Rokiem Szalayowskim.

Jako że w Polsce trwa Rok Sienkiewiczowski, tegoroczne Artystyczne Zaduszki urozmaiciło wspomnienie o Henryku Sienkiewiczu. Nie był on szczawniczaninem, jednak za życia odwiedzał uzdrowisko, pracował tu i tworzył pisząc np. powieść Wiry. Talentu twórczego i zasług dla Szczawnicy Sienkiewiczowi odmówić nie można, wszak jeszcze za jego życia miejscowej szkole podstawowej nadano jego imię.

Wśród innych wymienianych tego wieczoru osób byli działacze kultury, artyści pióra - pisarze, poeci, gawędziarze, malarze, rzeźbiarze, fotografowie, aktorzy, muzycy - śpiewacy i muzykanci, skrzypkowie i inni instrumentaliści w tym członkowie dawnej orkiestry zdrojowej; tancerze, hafciarki i mistrzowie igły, a nawet kowale, których dzieła były kunsztowne i godne podziwu. Nowatorsko wymieniano także postacie, które na co dzień nie były widoczne, nie udzielały się na forum jednak były uczynne i pomocne w każdej chwili jak np. Karol Krupczyński, mąż Anieli Krupczyńskiej czy zmarły niedawno Władysław Wiercioch. Jak zwykle podczas Zaduszek przybyli na tę okazję goście dzielili się między sobą wspomnieniami o tych osobach. Nie zabrakło ciekawostek w stylu: Henryk Sienkiewicz został niegdyś i do dziś jest honorowym członkiem Straży Pożarnej w Szczawnicy Wyżnej - powiedział Wiwer. Poeta tradycyjnie ubogacił zaduszkowy wieczór czytając wiersze. Wspomnienia zakończyła wspólna modlitwa pod przewodnictwem księdza Piotra Dydo-Rożnieckiego.

Artystyczne Zaduszki poprowadzili wspólnie Alina Lelito, redaktorka miesięcznika Z Doliny Grajcarka i Andrzej Dziedzina Wiwer, poeta i znawca regionu Pienin. Zwrócili się do odbiorców z apelem, aby uzupełniać wiedzę o zmarłych miejscowych artystach i za rok wspomnieć również postacie z Jaworek i Szlachtowej, czy nawet z dawnej Rusi Szlachtowskiej. Wszystkich przybyłych słuchaczy i uczestników Zaduszek domowym poczęstunkiem ugościła właścicielka Krzywej Jabłonki Joanna Dziubińska.
Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij