W sobotę wbiją łopatę

Fot. 2018.09.13 17:55 / news / czytano 958 / opinie 0

To bez wątpienia historyczna chwila dla regionu. W sobotę zostanie podpisana umowa pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa, a burmistrzem Szczawnicy Grzegorzem Niezgodą dotycząca rozpoczęcia inwestycji pn. Gazyfikacja rejonu Szczawnicy i gmin ościennych.

- O gazyfikacji mówiono od lat 50-tych, wtedy pojawiły się pierwsze koncepcje. Zadanie to było trudne ze względu na przebieg terenu, ze względu na finanse, ze względu na własności działek. Samo przygotowanie projektu technicznego wraz z pozwoleniem na budowę trwało od 2008 do 2012 roku. Na samo to zadanie wydatkowaliśmy ponad 4 mln złotych - mówił burmistrz Szczawnicy w rozmowie w audycji radiowej RDN Nowy Sącz. 

Mieszkańcy Szczawnicy i gmin ościennych muszą liczyć się z utrudnieniami, ponieważ inwestycja będzie prowadzona w terenie zurbanizowanym. W projekcie ujętych jest 30 dużych podmiotów ze Szczawnicy, głównie domów wczasowych i pensjonatów, które zostaną od razu podłączone do sieci gazowej.

Zakres inwestycji jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Wnioski o dofinansowanie Polska Spółka Gazownictwa złożyła za pośrednictwem Instytutu Nafty i Gazu. Projekt przeszedł pozytywną ocenę merytoryczną i formalną I i II stopnia, a 30 czerwca 2017 roku podpisano umowę na dofinansowanie. Planowany całkowity koszt realizacji projektu to niemal 40 milionów złotych. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych to ponad 30 milionów złotych, natomiast wysokość dofinasowania wyniesie prawie 24 miliony złotych.

Pieniądze będą pochodzić z  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Priorytet: VII Poprawa bezpieczeństwa energetycznego, Działanie: 7.1 Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii.
 
Do końca 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa zgazyfikuje 6 nowych gmin w województwie małopolskim. Będą to miasto i gmina Szczawnica oraz gminy Słopnice, Kamienica, Łącko, Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem. Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała, że w ramach inwestycji powstanie 73 km gazociągów. Pozwoli to ograniczyć niską emisję.
Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij