Według ekspertyzy zastosowany w Parku Dolnym materiał nie nadaje się na alejki

Fot. 2013.05.31 23:07 / news / czytano 3662 / opinie 0

Są wyniki badań wykonanych na zlecenie Uzdrowiska Szczawnica SA, niezależnego laboratorium Katedry Dróg, Mostów i Materiałów Budowlanych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Laboratorium specjalizujące się w badaniach nawierzchni między innymi alejek, otrzymało od Uzdrowiska dwie próbki pobrane w dwóch różnych miejscach z alejek w Parku Dolnym w Szczawnicy. Wnioski z badań tychże próbek opracowane przez dr inż. Stanisława Majera mówią, że użyty do wykonania szczawnickich alejek materiał nie nadaje się do zastosowania z powodu dużej zawartości frakcji pyłowej i iłowej, przekraczającej dopuszczalne wartości. Z tego powodu alejka w momencie zawilgocenia będzie charakteryzować się plastycznością a więc tendencją do deformacji i występowania błota. Parametry zbadanej nawierzchni znacząco odbiegają od tych przedstawionych przez wykonawcę do akceptacji inspektorowi nadzoru oraz parametrów podanych w projekcie opracowanym przez firmę AKG.
 
Prezes Uzdrowiska Szczawnica SA Krzysztof Mańkowski dostarczył pismo w tej sprawie 27 maja br. do Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica oraz Rady Miasta i Gminy Szczawnica. Wraz z załącznikami; sprawozdaniem z badań laboratoryjnych kruszywa POLSZUTER z dn. 23.05.2013 r. oraz wynikami badań laboratoryjnych kruszywa z dn. 23.05.2013 r. W piśmie wyraził nadzieję, że w obliczu takich faktów Urząd Miasta podejmie wszelkie możliwe działania, aby wyeliminować wadliwą nawierzchnię z Parku Dolnego.
 
Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda odniósł się do pisma na ostatniej sesji Rady Miasta na prośbę radnego Jacka Śliwińskiego:- Odnośnie pism, które radni otrzymali od Uzdrowiska na temat Parku Dolnego i Placu Dietla, to nie do końca rozumiem ich intencje. Wszystkie wnioski i postulaty w nich zawarte, są również wpisane w protokole z przeglądu gwarancyjnego. Protokół został podpisany przez przedstawicieli Uzdrowiska i jest on zbiorem wytycznych dla wykonawcy co trzeba poprawić w Parku Dolnym czy Placu Dietla. Jeżeli chodzi o temat najbardziej drażliwy, alejek w Parku Dolnym, to w pierwszej kolejności ekspertyzę powinien zrobić wykonawca, w tym przypadku PPH Budmex Sp. z o.o. Uzdrowisko wykonało ekspertyzę na własną rękę, która w pewnym sensie potwierdza te rzeczy o których władze Uzdrowiska mówiły, że są źle wykonane. Przypuszczam, że wykonawca swoją ekspertyzą będzie udowadniał prawidłowe wykonanie nawierzchni alejek. My w konsekwencji będziemy musieli zlecić niezależną ekspertyzę i dopiero wtedy wyciągać jakiekolwiek wnioski.
 
Temat nawierzchni alejek poruszyliśmy już w artykule pt. "Błoto na alejkach w Puławach i Parku Dolnym w Szczawnicy" opublikowanym 7 maja br.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij