Weekend majowy - kilka porad policji

Fot. 2014.04.29 10:33 / news / czytano 2522 / opinie 0

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym, nowotarska policja przekazuje kilka porad mających ustrzec wypoczywających przed przykrymi zdarzeniami.

Jak co roku w długi weekend majowy, nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej niż zazwyczaj policjantów i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych, na motocyklach i w motorówkach.  Policja apeluje do kierujących pojazdami, aby zwracali uwagę na kilka podstawowych zasad.

Osoby wyjeżdżające na weekend majowy samochodem, powinny:
- Przed wyjazdem sprawdzić: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnicę), posiadanie potrzebnych dokumentów (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny),
- Przed podróżą unikać kontaktu z alkoholem, być wypoczętym i wyspanym,
- Planować trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku
- W czasie jazdy zapinać pasy bezpieczeństwa oraz stosować foteliki ochronne, gdy w podróży biorą udział dzieci,
- Dostosować prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
- Zachowywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu,
- Pamiętać o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - którzy nie zawsze są na drogach widoczni,
- Wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu sygnalizować swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój)

Należy pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu. Przede wszystkim:
- Parkować go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych,
- Korzystać z parkingów strzeżonych. Sprawdzić czy szyby i drzwi są pozamykane, a autoalarm włączony,
- Nie zostawiać w samochodzie, na widocznym miejscu, wartościowych przedmiotów typu telefon, radioodtwarzacz lub wartościowa odzież. To samo dotyczy pozostawiania w samochodzie na widocznym miejscu toreb z zakupami,

Policja apeluje, by być życzliwym i kulturalnym dla innych uczestników ruchu.  

"Pamiętajmy, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy, dlatego też nie przekraczajmy dozwolonych prędkości i jedźmy ostrożnie cały czas myśląc o tym co dzieje się na drodze – zgodnie z zasadą NAJPIERW POMYŚL, POTEM - JEDŹ. Apelujemy do kierowców o rozwagę, uprzejmość, rozwijanie tylko bezpiecznych prędkości oraz przewidywanie sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech jest śmiertelnym wrogiem bezpiecznej jazdy!"

Domy i mieszkania także należy odpowiednio zabezpieczyć. Warto poprosić zaufanych sąsiadów, aby podczas naszej nieobecności zwracali uwagę na nasz dobytek. 

O swoich spostrzeżeniach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zauważonych zdarzeniach na drodze poinformuj służby ratunkowe, dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe: Policji: 997, Straży Pożarnej: 998, Pogotowia Ratunkowego: 999.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij