Większość podatków w Krościenku bez zmian

Fot. AS 2015.11.28 20:03 / news / czytano 1699 / opinie 0

Podczas XIII sesji zwyczajnej Rada Gminy Krościenko nad Dunajcem uchwaliła stawki podatkowe na rok 2016. Stawki podatku od nieruchomości pozostają bez zmian.

Uchwała podjęta w dniu 26 listopada 2015 r. obejmuje m.in. grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, powiązane z obecnością wód stojących i wodami powierzchniowymi a także budynki lub ich części zajęte pod działalność gospodarczą, zamieszkane lub zajęte pod działalność rolniczą.

Nowością jeśli chodzi o podatki od nieruchomości jest podpunkt d pkt. 1 § 1. Dotyczy gruntów „niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015r. o rewitalizacji (…) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę (…) jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego”. Dla takich obszarów podatek będzie wynosił 3zł za 1m2 powierzchni.

W związku z podpunktem d podczas sesji podjęto uchwałę w sprawie nowych wzorów formularzy na podatek od nieruchomości, rolny i leśny. Osoby fizyczne wypełniają deklarację tylko wtedy, jeśli zajdzie jakaś zmiana w powierzchni posiadanej lub użytkowanej, natomiast osoby prawne mają obowiązek wypełniać ten formularz raz do roku, jak również i w ciągu roku, jeśli zmiany nastąpią.

Stawki opłaty targowej pozostają w Krościenku bez zmian. Wzrosną za to podatki od środków transportu. Nowa uchwała jest bardziej przejrzysta, jednak w ogólnym rozrachunku niektórzy przedsiębiorcy sektora transportu zapłacą więcej. Rada Gminy długo debatowała nad tą uchwałą. Ostatecznie została ona podjęta większością głosów. Gdyby uchwała nie przeszła, budżet Gminy w roku 2016 byłby narażony na potencjalne straty ponad 42 000zł.

Podjęto także uchwałę w sprawie opłaty miejscowej. W Krościenku wynosi ona 1zł za dobę i jest pobierana od osób, które turystycznie przebywają na terenie miejscowości dłużej niż 24h. Wójt gminy Jan Dyda apelował do kwaterodawców o to, by dla dobra wspólnego nie bali się egzekwować tej kwoty od turysty. Uzasadniając pobieranie opłaty miejscowej podkreślił walory turystyczne i krajobrazowe Krościenka.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij