Wozy strażackie do wymiany. Niektóre z nich mają ponad 40 lat.

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.27 23:11 / news / czytano 3158 / opinie 0

W planach Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Łapsze Niżne znajdzie się projekt uchwały dotyczący dofinansowania zakupu nowocześniejszych samochodów pożarniczych dla gminnych jednostek OSP.

Będzie to wieloletnie przedsięwzięcie realizowane przez łapszańską gminę. W roku 2014 około 300 tys. złotych trafi do OSP Kacwin. W kolejnych latach inne jednostki z tereny gminy będą mogły liczyć na takie dofinansowanie z budżetu. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Paweł Dziuban Wójt Gminy zwrócił się do radnych o zaakceptowanie pomysłu sukcesywnej wymiany i zaopatrzenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w samochody pożarnicze. W ewidencji pojazdów OSP są takie, które mają ponad 40 lat. Wiek i stan techniczny strażackich wozów jest odzwierciedleniem stanu finansowego danej gminy.

- W 2014 roku pomoc otrzyma OSP Kacwin, sam pomysł włączenia tego zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej jest dobry, choć nie będzie łatwo. Coraz więcej zadań spływa na gminy bez odpowiedniego wsparcia finansowego - podkreśla włodarz gminy.

Radni w głosowaniu jednogłośnie przychylili się i zaakceptowali pomysł. Na Zjeździe Gminnym Związku OSP RP w Łapszach Niżnych, przedstawiciele wszystkich jednostek podjęli decyzję o rezygnacji z zagwarantowanego im wcześniej przez gminę ekwiwalentu w wysokości 5 tys. złotych rocznie, który wynika z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w zamian za gwarancję pozyskania dofinansowania na wymianę samochodów. Na terenie gminy działa dziewięć jednostek. W ciągu roku gmina zatrzyma dzięki temu w budżecie 45 tys. złotych, które zostaną powiększone o 250 tys złotych i trafią do danej jednostki OSP.  

Zgodnie z powołanymi przepisami prawa, gmina ponosi koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej, w tym gmina ma również obowiązek poniesienia kosztów: bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej, ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej, ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij