Z Krościenka do Chin - Wiesław Borkowski pokazał ponad 300 prac

Fot. Alexandra Burova, Monika Zapała 2016.05.31 12:00 / news / czytano 4092 / opinie 0

24. maja zakończyła się w Hangzhou (miasto we wschodnich Chinach) wystawa pochodzącego z Krościenka n.D artysty - Wiesława Borkowskiego, który na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych pokazał ponad 300 prac.

Informację o otwarciu wystawy jako najobszerniejszym w historii indywidualnym pokazie sztuki Polaka w Chinach zamieścił na swojej stronie Internetowej Konsulat Generalny RP w Szanghaju. 

Na ceremonii otwarcia wystawy w Bibliotece Publicznej zatytułowanej „Influx” (chiń. 涌入) 14 maja 2016 kurator wystawy, Zhanna Khromykh przedstawiła Wiesława Borkowskiego. Kurator zwróciła uwagę na pełne pasji zaangażowanie artysty w pracę twórczą oraz znamienną chęć budowania pomostów międzykulturowych. Sam artysta zaprezentował krótko swoje doświadczenia z poznawania i łączenia specyfiki sztuki polskiej i chińskiej. Zwrócił przy tym uwagę na zamieszczone tuż przy wejściu na wystawę szkice tuszem, obrazujące osoby w tradycyjnych polskich strojach regionalnych. Wspomniał też o swoim pierwszym mistrzu i mentorze, Stanisławie Tworzydło.

Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele miejscowych kręgów artystycznych. Z ramienia Konsulatu Generalnego w otwarciu wystawy udział wzięła Monika Zapała (autorka części zdjęć), referent do spraw edukacyjnych i kulturalnych.

Wystawę 23 maja 2016 odwiedzili Wiceburmistrz Hangzhou, Xie Shangcheng oraz Konsul Generalny RP w Szanghaju, Piotr Nowotniak.

Ekspozycja obejmowała m.in. wypełnione kolorem szkice tuszem z akwarelą, kaligrafię, malarstwo chińskie, malarstwo na porcelanie, malarstwo na ubraniach.

Kolejna wystawa malarza będzie miała miejsce w Ningbo (miasto we wschodnich Chinach), gdzie będzie częścią projektu „Polish Culture & Art Exhibition” w Science Exploration Center Temporary Exhibition Hall.

O tym, jak młody artysta z Krościenka odniósł sukces w Chinach przeczytasz TUTAJ.

Autor: Oprac. red.
Źródło: szanghaj.msz.gov.pl
Zdjęcia: Alexandra Burova, Monika Zapała
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij